Vaillant F28 Arızası Sebebi ve Çözümü

Vaillant kombilerde sıkça karşılaşılan hata kodlarından bir tanesi olan F28 hata kodu birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Bizler bu nedenlerden sizlere konuyla ilgili merak edilen soruları açıklayacağız. Vaillant F28 arızası ile ilgili tüm merak edilenleri bu yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vaillant F28 Arızası Nedir?

Vaillant markalı ecoTEC, atmoTEC-turboTEC, Vuw Plus  ve ecoVİT modellerinde gaz yokluğu-ateşleme sorunudur.

Vaillant F28 Arizasi Cozumu
Vaillant F28 Arizasi Cozumu

Vaillant F28 Arıza Kodu Sebebi

Vaillant kombilerde F28 arızası meydana geldiğinde gaz aksamıyla ilgili gerçekleştirmeniz gereken birçok kontrol yolu bulunmaktadır. Vaillant F28 arıza kodu Vaillant kombiniz 3 kere ateşleme yapmaya çalıştıktan sonra meydana gelebilir. Vaillant kombiniz F28 hata kodu veriyorsa kontrol etmeniz gereken adımlar şunlardır;

Vaillant Gaz Valfi Arızası

Kombinizin gaz valfinde kaynaklanan sorunlardan dolayı Vaillant kombinizde ateşleme meydana gelememesi durumunda Vaillant kombi F28 hatası alabilirsiniz. Gaz valfi kullanıcıların mutlaka doğrudan müdahale etmemesi gereken aksamdır. Vaillant kombi F28 arızası için kombi servis hizmetleri alabilirsiniz.

Doğalgaz Hattını Kontrol Edin

Vaillant F28 arızası Vaillant kombinizin ateşleme yapamadığını belirtmektedir. Evinizde doğal gaz hattınızın kontrol edilmesi ve doğal gazın kesik olup olmadığına emin olmanız gerekmektedir. Eğer doğal gazınız kesildiyse gaz tekrar gelse dahi kombi yine F28 hata kodu verebilir.

Vaillant Kombi F28 Hatası’nda Kullanıcı Neler Yapmalıdır?

Vaillant kombi F28 arızasında kullanıcıların kontrol etmesi gereken işlemler bulunmaktadır. Bizler de sizlere bu işlemleri değineceğiz.

  • Dairenizde gaz olup olmadığını kontrol edilmesi gerekmektedir. Gaz vanaları açıksa ve ocağınız çalışmıyorsa bu durumda daire de gaz bulunmamaktadır. Bu durumlarda doğalgaz firması ile iletişim geçmeniz gerekmektedir.
  • Son olarak Vaillant kombinize 3 kez reset atmanız gerekmektedir. Reset sonrası düzelme olmazsa bu durumda kombi içerisindeki parçalardan birine ya da bir kaçına zara gelmiş olabilir. Servis desteği alarak sorunu çözülebilirsiniz.

Vaillant Kombi F28 Hatası ile Karşılaşıldığında Hangi Parçalarda Sorun Olabilmektedir?

Bu durumlarda birçok parça sorun olabilmektedir. Bu nedenle servis ekiplerinden yardım almanız gerekmektedir. Hangi parçalarda sorun olduğunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

Vaillant Kombi F28 Hatasında: Gaz valfi,  iyonizasyon çubukları, elektronik kart ve ateşlemede sorun olabilmektedir. Hangi parçalarda sorun olduğunu öğrenebilmek için uzman ekipten yardım almanız gerekmektedir. Uzman ekipler sorununuz kesin bir şekilde çözümünü bulacaktır. Vaillant F28 Arıza ile karşılaştığınızda ilk önce yapılması gerekenleri uygulayarak, soruna çözüm bulamazsanız mutlaka servis ile iletişime geçiniz.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.