Kombi Tahliye Borusu Su Akıtıyor Sorunu ve Çözümü

Burada bariz olanı belirtelim – sızdıran bir kombi iyiye işaret değildir! Nispeten yaygın bir sorun olmasına rağmen, bir kombinin su sızıntısı, acil yardımını gerektiren bir sorundur. Kalifiye bir mühendis beklerken kombi sızıntı hasarını minimumda tutmak için yapabileceğiniz bazı şeyler olsa da, sızıntı yapan bir kombiyi tamir etmek bir kendinizin yapabileceği bir durum değildir, ancak yeni bir kombinin maliyetinden daha ucuz olabilir!

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kombim Neden Su Sızdırıyor?

Kombinizin yüksek basınç, kırık contalar, korozyon ve yanlış veya hatalı kurulumlar gibi su sızdırmasının birkaç nedeni olabilir. Daha fazla ve uzun süreli hasardan kaçınmak için temel nedeni bulmak ve sorunu hızlı bir şekilde çözmek için bir ısıtma mühendisini çağırmak önemlidir. İşte kombinizin su sızdırmasının bazı nedenleri.

  1. Baskı yapmak. Basınç herkesi kaynama noktasına itebilir ve evinizin kombisi de farklı değil! Kombinizin basıncı çok yüksek olduğunda, basınç tahliye vanası ya suyu tahliye ederek sızıntıya neden olur ya da bazı parçalar bir sızıntıya yol açar. Çoğu kombide, yaklaşık 1 bar ve yeşil olması gereken bir basınç göstergesi bulunur. Manometre yeşil çubuğun üzerindeyse kombiniz basınç altındadır! Çoğu zaman, radyatörünüzün havasını almak, kazanınızdaki basıncı düşürmeye yardımcı olabilir.
  2. Aşınma. Boruların ve sıcak su silindirlerinin paslanması, kırılgan hale gelmesi ve daha sonra bozularak sonunda sızıntıya neden olması alışılmadık bir durum değildir. Bu nedenle düzenli servis çok önemlidir – tek bir parça korozyona uğrarsa, onu değiştirmek için bir servis çağırmak nispeten ucuzdur. Bununla birlikte, korozyon oldukça şiddetli ise, tamamen yeni bir kombi satın almak gerekebilir. Sahip olduğunuz daha fazla sızıntı, kombinizin ne kadar korozyona uğradığının bir göstergesi olabilir.
  3. Hatalı Kurulum. Kombinin hemen altındaki borulardan su sızıyorsa, bunun en olası nedeni boru tesisatındaki bazı bağlantıların doğru takılmamış olmasıdır. Özellikle yeni bir kombi taktıysanız, bunun en olası nedeni boru bağlantı parçalarıdır. Bununla birlikte, bu panik ve öfke için bir neden değildir, yeni kombi kurulumunun küçük sızıntılara sahip olması oldukça yaygındır. Tek yapmanız gereken, sızıntıları gidermek ve boru tesisatını düzeltmek için kombi tesisatçınızla iletişime geçmektir.
  4. Sıcaklık. Musluklarınızdan kireçli su gelmesine neden olabileceğinden, bu sızıntı kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir sızıntıdır. Kombide genellikle bir sıcaklık kontrol valfi bulunur ve bu, kazanınızın içindeki suyun sıcaklığını izler ve su sıcaklığının çok yükselmesini önler. Ancak, kombi sıcaklığı düzenleyemezse, sıcaklık valfinden sızıntılara neden olabilir. Bu, sıcaklık sensörlerindeki bir arızanın sonucudur.
Kombi Tahliye Borusu Su Akitiyor Sorunu
Kombi Tahliye Borusu Su Akitiyor Sorunu

Kombimin Sızdırmasını Nasıl Durdurabilirim?

Kombinizin sızdırmasını ve taşmasını önlemek için kazanınızın uzun ömürlü ve sağlıklı olması için alabileceğiniz bazı önlemler var! Örneğin, kazanınızı kontrol etmek için yapabileceğiniz bazı eylemler.

  • Yıllık Servis. Kombinizin bakımını düzenli olarak yaptırmak, profesyonellerin küçük sorunları büyük sorunlar haline gelmeden önce yakalamalarını sağlar ve kazanınızın içindeki bileşenlerin korozyonu gibi sorunların daha da gelişmesini engeller. Ayrıca, bu bir garanti şartıdır ve garantiniz, düzenli veya yıllık bakım yapılmadan geçersiz olacaktır.
  • Kimyasal Yıkamalar. Belirtildiği gibi, ısıtma sistemi, orada bir şeyler ters gittiğinde düzeltilmesi gereken en pahalı parçadır, bu nedenle ısıtma sisteminizi temizlemek ve düzgün çalışmasını engelleyecek herhangi bir şeyin birikmesini önlemek için sisteme veya kimyasal yıkamalara yatırım yapmaya değer.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir