Bosch Kombi Zwa EA Arızası Çözümü

Bosch kombi Zwa EA arızası genelinde gaz yokluğu-ateşleme sorunudur. Bu yazıda bu arızanın çözümlerinden bahsedeceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

  • Kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Bunun için gaz vanalarını kontrol etmeniz gerekir. Örneğin ocağınız doğalgazlı ise ocağın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Ocağınız çalışmıyor ise ya kapınızın dışındaki gaz vanası kapalı olabilir ya da bölgede çalışma vardır ve gaz kesintileri söz konusu olabilir. Gaz vanalarına bakın kapalı durumdaysa açın. Açık olmasına rağmen kombi ve ocak çalışma durumu yoksa doğalgaz dağıtım şirketinden yardım almanız gerekebilir. Ocak çalışıyorsa sorun kombidedir.
  • Kombiyi reset atın. Bosch Zwa model kombiye reset atmanız gerekir. Panele baktığınızda “reset” yazan buton olması gerekir. Butona basarak kombinizi resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemlerinden sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Yine de sonuç aynı olursa resetleme işlemini bir daha denemeyin.
Bosch Kombi Zwa EA Arizasi Cozumu
Bosch Kombi Zwa EA Arizasi Cozumu

Arıza Nasıl Çözümlenir?

  • Anakarta müdahale etmeniz gerekebilir. Ateşleme sorunlarının başında anakart arızası gelir. Tabi sorun sadece anakartla alakalı olmayabilir. Bu arıza durumlarında anakart kontrolü de yapılması gerekir. Sorun görülürse değişim veya tamir ile sorun kısa bir sürede çözüme kavuşur.
  • Gaz valfine müdahale etmeniz gerekebilir. Gaz valfi gaz yolunda önemli bir parçadır. Arıza durumlarında ateşleme ve benzeri birçok sorun yaşanabilir. Bu tarz durumlarda uzman yardımı almanız gerekir. Gaz valfinin tamiri olmaz, değişim ile ancak sorun çözüme kavuşur.
  • Elektrotlara müdahale gerekebilir. Bosch Zwa modellerindeki kombilerde elektrotlar yer almaktadır. Bu elektrotlar alev algılama ve ateşleme görevi görür. Bunlar, iyonizasyon elektrodu ve ateşleme elektrodu olarak adlandırılır. Arızalar meydana geldiğinde cihaz ateşleme yapmaz ve bu sorun oluşabilir. Arıza durumlarında parça değişimleri sorunu çözecektir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir