Kombi Sıcak Su Arızası, Sıcak Su Dalgalanması ve Çözümü

Kombiniz sıcak su için yanmıyorsa bu, kombi basıncının çok yüksek veya çok düşük olmasından kaynaklanabilir. Bu durum kombinizin sıcak su üretmemesine neden olabilir. Sıcak suyunuz yoksa ve henüz bir neden belirlemediyseniz, basıncı kontrol edin.

İhtiyaç duyduğunuz saatte sıcak suyun sizi terk ettiğini bulmak için musluğu açmaktan daha üzücü bir şey var mı? Dışarısı buz gibi olduğunda veya cehennemden bir güne dayandığınızda, muhtemelen ihtiyacınız olan son şeylerle birlikte soğuk bir duş oradadır. Ama büyük bir paniğe gerek yok. Kombinizden sıcak su gelmiyorsa, düşünmeniz gereken birkaç neden ve kolay düzeltmeler vardır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kombinizden Neden Sıcak Su Gelmiyor?

Kombiniz yanıyorsa ancak sıcak su yoksa, bunun neden olabileceği konusunda doğru rehbere geldiniz. Modern teknolojinin harikalarına rağmen, kombinizde işlerin ters gitme riski vardır ve suyu ısıtmayı aniden reddetmek çok endişe verici bir olay olabilir. İyi haber şu ki, genellikle basit bir çözüm var. Özellikle tatsız bir ılık su ısıtıcısı banyosundan sonra titrerken teselli arıyorsanız, doğru yere geldiniz!

Kombinizden Sıcak Su Gelmemesinin En Yaygın Nedenleri

En iyimser, neşeli tipler bile kombi çalışırken ve banyo musluklarından sıcak su akmıyorken pozitif kalmakta zorlanabilir. Kombinizde sorun yaşıyorsanız ve sıcak suyunuz yoksa bunun birkaç nedeni olabilir.

Sorun giderme becerilerinizi geliştirebilmeniz ve bir çözüm bulup bulamayacağınızı görebilmeniz ve sizi yeni bir kombi maliyetinden kurtarıp kurtaramayacağınızı görebilmeniz için şimdi size en yaygın engellerden bazılarını anlatacağız!

Çılgınca hata kodlarını çözmeye veya ısıtma sisteminin bileşenlerini tek tek kontrol etmeye başlamadan önce, evinizin kombiyi etkileyebilecek herhangi bir kesintiden etkilenmediğinden emin olmak iyi bir fikirdir. Yerel alanda bir olay veya elektrik kesintisi olursa, örneğin hizmet sunumu kesintiye uğrayabilir. Diğer cihazları ve gaz kaynağınızı kontrol edin ve haberler ve güncellemeler için İnternet’e bakın. Yerel veya bölgesel bir sorun varsa, giderildiği anda kombiniz normale dönmelidir. Bildirilecek herhangi bir sorun yoksa aşağıdaki sorunlar suçlanabilir:

Donmuş Borular

Donmuş borular için hızlı bir çözüm bulmak isteyeceksiniz. Bu, sıcaklıkların düştüğü ve zeminin don ve buzla kaplı olduğu kış aylarında meydana geldiğini tahmin edeceğiniz bir problemdir. Dışarısı soğuksa, yoğuşma borusunun donma riski vardır.

Bu boru, kombinizin evinizin dışına kadar uzanır. Kanalın donması kombinin güvenlik nedeniyle tamamen kapanmasına neden olacaktır. Sonuç: Her yönden soğuk duş. Neyse ki sorunu çözmek isteyenler için basit bir düzeltme var.

Anahtar, etkilenen boruyu üzerine bir bez koyarak veya kanalın üzerinden ılık su akıtarak yavaş yavaş ısıtmaya çalışmaktır. Bu, buzu eritmeye yardımcı olacak ve umarım kombiniz tekrar hayata döndürecektir. Boru donmuşsa kombiyi yeniden başlatmanız gerekeceğini unutmamak önemlidir.

Kombi Sicak Su Arizasi Cozumu
Kombi Sicak Su Arizasi Cozumu

Yön Değiştirici Valf Arızası

Kombiniz karmaşık işleyişinin derinliklerinde, yön değiştirme valfi olarak bilinen önemli bir dişli bulunur. Bu bileşen sistemin lolipop hanımıdır ve suyun akışını ilgili cihazlara ulaştırmaktan sorumludur.

Bir arıza varsa ve yön değiştirme valfi arızalanırsa, bu sıcak su eksikliğine neden olur. Kaloriferinizi açtığınızda radyatörler tepki vermez ve yıkamak veya duş almak için sıcak suyunuz olmaz. Çoğu durumda, bu problem bir mühendisin uzmanlığını gerektirecektir. Vana arızalanırsa, yenisi takılacaktır ve kısa sürede tekrar sıcak suyunuz olmalıdır.

Kombi eskiyse ve yakın gelecekte diğer sorunlar size pahalıya mal olacaksa, mühendisiniz devam eden onarımlar için ödeme yapmak yerine kombinizi değiştirmeyi düşünmenizi tavsiye edebilir. Daha yeni üniteler daha güçlüdür ve ayrıca çok daha verimlidir, bu da size enerji faturalarınızdan tasarruf etmenizi sağlar.

Düşük veya Aşırı Basınç

Kombinize bakmak için bir dakikanızı ayırırsanız, bir basınç göstergesi fark edeceksiniz. Basınç yeşil bölgede olmalıdır. Kombi basıncının çok yüksek veya çok düşük olması kombinizin sıcak su üretmemesine neden olabilir. Sıcak suyunuz yoksa ve henüz bir neden belirlemediyseniz, basıncı kontrol edin.

Gösterge kırmızı bölgedeyse, optimum seviyenin üstünde veya altındaysa, kombi kılavuzundaki talimatları izleyerek sorunu çözebilmelisiniz. Basıncı artırmanız gerekirse, el kitabı size kombinizin nasıl dolduracağınızı anlatacaktır. Göstergenin hareket ettiğini fark etmelisiniz ve umarım, basınç doğru olduğunda tekrar sıcak suyunuz olmalıdır.

Basınç çok yüksekse, başlamak için en iyi yer radyatörlerinizin havasını almaktır. Bu, basıncı serbest bırakmalıdır. Bu işe yaramazsa, kombinizin bir parçası kırılmış olabilir ve bir mühendise danışmanız gerekebilir. Kombi kaçakları da düşük kombi basıncına neden olabilir. Sorun kademeli bir basınç kaybından ziyade bir sızıntı ise, bir mühendis gerekecektir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir