Kombi Kapalıyken Petekler Isınıyor Sorununun Çözümü

Kombi kapalıyken bile petekler ısınıyor sorunu tahmin ettiğinizden çok daha sık yaşanıyor. Ama bunun olmasına ne sebep olur? Aşağıdaki makalede bu olgunun iki ana nedenini sunuyoruz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yön Vananızla İlgili Sorunlar

Yön değiştirici vanalar, ısıtma sisteminizden ve radyatörlerinizden akan sıcak suya izin vermek veya kesmek için açılır ve kapanır. Örneğin kombiden radyatörlere musluk yerine sıcak su gönderilmesi gerektiğinde musluk yön değiştirme vanası kapanacaktır.

Sıcak su açıkken petekler neden ısınıyor? Normal musluklara ek olarak duş başlığına sahip küvetlere benzer şekilde suçlu olabilir. Bir yön değiştirme vanası, seçiminize bağlı olarak su akışını duş başlığına veya musluğa yönlendirecektir. Öte yandan, hem sıcak su sisteminiz hem de radyatörleriniz için aynı anda su akışı gerekiyorsa, yön değiştiriciler ‘orta’ konuma geçecektir.

Kombi Kapaliyken Petekler Isiniyor Sorunu
Kombi Kapaliyken Petekler Isiniyor Sorunu

Bu valfler gün boyunca gerektiği gibi açılıp kapanmaya devam ettikleri için sıkışabilir veya hasar görebilirler. Bu olduğunda, kaloriferiniz kapalı olsa bile radyatörlerinize sıcak su akmaya devam edebilir.

Bu durumda, kalifiye bir tesisatçıyla temasa geçerek soruna bir göz atın. Sorunun yön değiştirme valfi olup olmadığını veya altta yatan başka bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için bazı testler yapacaklardır. Valf arızalıysa, temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirilmesi gereken durumlarda kombinizin hala garanti kapsamında olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir. Eğer öyleyse, büyük olasılıkla hiçbir ek ücret ödemeden yeni bir tane alabileceksiniz.

Kırık Valf

Eski kombiler suyu her zaman sıcak tutar. Sıcak su daha sonra doğal konveksiyon yoluyla radyatörlerinizden geçer. Evinizi ısıtmanız gerektiğinde, su kazandan radyatörlerinize pompalanır. Eviniz istenen sıcaklığa ulaştığında, ısı kapanır ve bu da pompanın çalışmasının durmasına neden olur.

Kaloriferiniz kapalıyken doğal konveksiyonun evinizi ısıtmasını durdurmak için bir valf kullanılır. Valf kırılırsa veya tıkanırsa, sisteminizden ısı yükselir ve radyatörlerinizin sıcak kalmasına neden olur. Bir kez daha, gelip sorunun ne olduğunu kontrol etmesi için tesisatçı ile iletişime geçin. Bazı tanılamaları çalıştırdıktan sonra, sorunu güvenli ve doğru bir şekilde çözebilecekler. Kombiniz artık garanti kapsamında değilse veya 10 yıldan eskiyse, yalnızca çek valf yerine kombinin tamamını değiştirmeyi düşünmek faydalı olabilir.

Çözüm

Kaloriferiniz kapalıyken radyatörlerinizin sıcak kalmasının iki ana nedeni vardır. Normalde yön değiştirme valfinizle veya valfinizle ilgili bir soruna iner. Sorunu doğru bir şekilde belirlemek için tesisatçıdan yardım alın. Bazı testler yapacaklar ve arızanın gerçekten bir valf veya yön değiştirme valfi mi yoksa tamamen farklı bir temel sorun mu olduğunu belirleyecekler. Daha sonra, bulgular hakkında size tavsiyelerde bulunacaklar ve merkezi ısıtma sisteminizi normale döndürmek için onarım çalışmalarını gerçekleştireceklerdir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir