Kombide Petek İşareti Yanıp Sönüyor Hatası ve Çözümü

Kombinizin ekranında petek işareti yanıp sönüyorsa cihazın ısıtma talebini gerçekleştirip istenilen sıcaklığa ulaştığını belirtmektedir. Bu bir arıza değildir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kalorifer Sembolü Neden Yanıp Söner?

Bu durumda brülörde alev sönmektedir, devir daim pompası suyu bir süre kadar tesisatta dolaştırmaya devam eder ve bu nedenle yakıt tüketimi durmaktadır. Ancak; kombi ekranında petek işareti sabit yandığı halde veya yanıp söndüğü halde peteklerde ısı oluşmuyorsa bu bir arıza durumudur. Bu durumda servisi çağırmadan öncesi yapılması gereken işlemler şunlardır;

Kombi Tesisat Basıncı Kontrol Edilmeli

Tesisat basıncı yani bar olarak adlandırılan gösterge eğer 1 barın altındaysa kombi tesisatına su basılması gerekir. Basınç değeri 1,5 bara getirilmelidir.

Kombide Petek Isareti Yanip Sonuyor Hatasi
Kombide Petek Isareti Yanip Sonuyor Hatasi

Kombi Altındaki Tesisat Vanaları Kontrol Edilmeli

Kombi altında kalorifer sistemleri için ayrı sıcak su sistemleri için ayrı tesisat boruları bulunmaktadır. Bu borulardan 2’sinin üzerinde vanalar bulunmaktadır. Kalın boru üzerindeki tesisat vanası kalorifer tesisatı için kullanılır ve bu vanaların açık olması gerekir. Vana boru ile aynı hizada değilse yani kapalıysa aynı hizaya getirilmesi gerekir.

Petek Vanaları Kontrol Edilmeli

Peteklerin solunda ve sağında çıkış ve giriş vanaları bulunmaktadır. Bu vanaların bir tanesinin bile kapalı olması peteklerin ısınmamasına neden olabilmektedir. Petek vanalarını kontrol edilerek “+” yöne doğru çevirmeniz gerekir. Bazı petek vanaları “+,-“ yönleri yerine “A (Açık), K (Kapalı) olarak üzerinde belirtilebilir. Bu şekilde vanaları açmanız gerekir.

Kombi Nasıl Sıfırlanır?

Tüm kombilerin sıfırlama düğmesi vardır, ancak nasıl kullanılacağı modelden modele değişir. Düğmeyi göremiyorsanız, kombi  birlikte gelen kılavuza bakın. Bu aynı zamanda kombinizin nasıl sıfırlayacağınızı da açıklamalıdır. Yine de çoğu durumda, sıfırlama düğmesini bulduktan sonra yapmanız gerekenler:

  1. Düğmeye basın ve basılı tutun (1-5 saniye arasında bir yerde)
  2. Kombinin  yanmasını bekleyin (bu birkaç dakika sürebilir)
  3. Sorunu daha da kötüleştirebileceğinden, düğmeye birkaç kez basmamaya dikkat edin.

Alev yanacağından, hata kodu kaybolacağından ve (kırmızı veya turuncu yerine) yeşil bir ışık görebileceğinizden kombi sıfırlanıp sıfırlanmadığını anlayabilirsiniz. Yukarıdaki işlemleri yaptınız ancak yine de peteklerinizde ısı oluşmuyorsa teknik bir sorun var demektir. Bu durumda servisten yardım almanız gerekir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir