Kombi Basıncı Neden Yükselir, Tehlikeli Midir? Çözümü Nedir?

Kapalı sistemler oldukları için kombinin basınç kaybetmesi nispeten yaygındır, bu da bir sızıntı varsa suyun gitmesi için tek bir yol olduğu anlamına gelir, o da dışarıya doğrudur. Peki ya kombi basıncı yükselmesi? Bu nasıl mümkün olabilir? Bazı olası nedenlere ve bu konuda ne yapmanız gerektiğine bakalım.

Doldurma Döngüsü

Kontrol etmeniz gereken ilk yer doldurma döngünüzdür. Normalde, kombinin alt tarafında bulunan ve su şebekesine borular veya borular ile bağlanan bir veya iki vanadır. Bazen tüp tamamen çıkarılabilir; diğer zamanlarda kalıcı borulamadır. Görevi, kalorifer tesisatı yeniyken, bir sızıntınız varsa veya radyatörlerinizin havasını yeni aldıysanız, bu durumda basınç düşerse, kalorifer sistemini doldurmaktır.

Sistemi doldurmaya başlamak ve sonra bunu unutmak oldukça kolaydır, bu durumda basınç, devreye girene kadar yükselmeye devam edecektir. Bunu yaptıysanız, sistemi boşaltmanız gerekir – bunu nasıl yaptığınızı görmek için kılavuzunuza bakın.

Sistemi şarj etmiş ancak vanaları yeterince kapatmamış olabilirsiniz. Şebeke basıncı kombideki basınçtan büyük olduğu için yavaş yavaş dolmaya devam edecektir. Doldurma vanalarının kapalı olduğundan emin olun. Son olarak, valf hasar görebilir. Bir ev sahibinin bunu kontrol etmesinin bir yolu yok, bu yüzden profesyonelleri aramanın zamanı geldi.

Kombi Basinci Neden Yukselir
Kombi Basinci Neden Yukselir

Arızalı Basınç Göstergesi

Basınç sensörleri bazen sıkışır ve arızalanır, bu nedenle basınç gerçekten iyi olabilir, ancak gösterge yanlış okuma veriyor olabilir. Bunu, basıncı biraz azaltarak ve herhangi bir fark yaratıp yaratmadığını görerek teşhis edebilirsiniz.

Okumada herhangi bir değişiklik olmazsa, manometrenizin değiştirilmesi gerekecektir. Basınç oluşumunu tehlikeli seviyelere indirmek için ikincil ve üçüncül güvenlik önlemlerinin alınması gerekmesine rağmen, bu arada kombiyi kapatmak en güvenli yoldur.

Sistemde Kir Birikmesi

Boru tesisatında veya ısı eşanjöründe su akışını yavaşlatan herhangi bir şey varsa, arkasında basınç yüksek (basınçlı su birikmesi olduğunda), ancak ondan sonra düşük olacaktır (normal akışın bir damlama düzeyine düştüğü yerde). Yine de kesinlikle bakmak gerekecek. Bu, bir yedek kombi anlamına gelebilir, ancak çoğu zaman bir elektrik sifonu hile yapacaktır.

Genişleme Gemisi Sorunları

Genleşme kabı, kombinin sıcak (yüksek basınç) ve soğuk (düşük basınç) aşamalarından geçerken basıncı düzenleyen kısmıdır.

Bu hasarlıysa, kombi açıldığında basıncın önemli ölçüde artması, ardından kapatıldığında kademeli olarak normal seviyelere düşmesi olasıdır. Bu, hayati bir bileşen olduğu için kesinlikle amatörler için bir görev değildir, bu yüzden bir mühendisin onu incelemesini sağlayın.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.