Kombi Bar Kaç Olmalıdır? Kombinin Basıncı Nasıl Düşürülür?

Yüksek basınca sahip bir kombi, genellikle ısıtma işlemi sırasında genleşen suyun sonucudur. Merkezi ısıtma sistemini veya akan sıcak suyu kullanmayı bitirdiğinizde, basınç normal seviyelere dönmelidir. Durum böyle değilse, bu süreci kontrol eden basınç tahliye valfi ile ilgili bir sorununuz olabilir. Kombiniz daha yüksek olandan daha düşük bir basınca sahip olması daha yaygındır. Kombi basıncı aşağıda gösterildiği gibi kolayca sıfırlanabilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür?

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, basınç tahliye vanasının sıkıca kapalı olduğundan ve yanlışlıkla açık bırakılmadığından emin olmaktır. Bu kolayca unutulabilir ve bırakılırsa kombiye sürekli su ekleyecektir.

Kombinizdeki (ve merkezi ısıtma sisteminizdeki) basıncı azaltmak için, kombi tavsiye edilen basınç arasında bir değer okuyana kadar radyatörlerin havasını almanızı tavsiye ederiz. Kombi yüksek basınç değerlerini okumaya devam ediyorsa, genleşme tankının yeniden basınçlandırılması gereken doldurma döngüsünde bir arıza olabilir. Bunların her ikisi de, sabitlemek ve kullanımının güvenli olduğunu onaylamak için bir Gaz Kombi Mühendisi gerektirecektir.

Kombinin Basinci Nasil Dusurulur
Kombinin Basinci Nasil Dusurulur

Çözüm

Kombi basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi şiddetle tavsiye edilir. Bunu yapmamak, merkezi ısıtma sisteminizi strese sokabileceği gibi verimsizliğe de neden olabilir. Kombi basıncınız ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, ekiplerle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Kombine bir kazan, adını bu çeşitli kazanların ikili sıcak su ve merkezi ısıtma cihazı olarak işlev görmesine borçludur. Bu kazan çeşidi, suyunu doğrudan şebekeden aldığı için sıcak veya soğuk su silindiri veya boyler gerektirmez. Bu yazıda kombinin avantaj ve dezavantajlarını tartışacağız. Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde, bu kazan çeşidinin özel ihtiyaçlarınız için uygun olup olmadığını öğreneceğinizi umuyoruz. Kombinin dezavantajlarını inceleyerek başlayalım:

Kombinin Avantajları ve Dezavantajları

Dezavantaj 1: Yüksek su talebini karşılama mücadelesi

Evet doğru duydunuz! Bir kombi tüm su kaynağını doğrudan şebekeden aldığından, bu kazan çeşidi yüksek su talebini karşılamakta zorlanacaktır. Örneğin, üç kişi aynı anda farklı odalarda muslukları açarsa, su basıncı önemli ölçüde düşecektir. Bunun nedeni, bir kombinin bu talebi karşılamak için yedek su deposu avantajına sahip olmamasıdır. Bu nedenle, birçok sakini olan daha büyük mülkler, aynı zamanda bir su deposuyla gelen geleneksel bir kazana daha uygun olabilir.

Dezavantaj 2: Aşırı karmaşık kurulum

Kombilerin çalışması için karmaşık çiplere ve elektronik cihazlara ihtiyaç vardır. İşler ters giderse, bir kombinin onarımının faturası tipik olarak daha geleneksel kazanlara göre daha pahalıdır. Kombilerin de tamir edilmesi daha fazla zaman alır. Çoğu kazan mühendisi saatlik ücretle çalıştığı için bu da işçilik maliyetlerini artırır.

Dezavantaj 3: Daha yavaş su hızı

Kombi, suyunu su deposundan değil de doğrudan şebekeden aldığından, bir kombinin banyoyu doldurmak için geleneksel bir kazandan daha fazla zaman gerektirdiğini görebilirsiniz.

Dezavantaj 4: Kombi bozulursa, sıcak su ve merkezi ısıtma kaybedersiniz.

Bir kombi, merkezi ısıtma ve sıcak suyunuzu besler. Bu nedenle kombi arızası yaparsanız, sıcak suya veya kalorifere ulaşamazsınız. Geleneksel kazanlar sadece merkezi ısıtmaya güç sağlar. Ayrı bir kazan size sıcak su sağlar. Bu nedenle, geleneksel kazanlarda yalnızca farklı zamanlarda sıcak su veya merkezi ısıtma kesintileri yaşamanız olasıdır. Şimdi kombilerin avantajlarını inceleyelim:

Avantaj 1: Kompakt boyut

Kombiler, geleneksel bir kazan ile karşılaştırıldığında çok küçüktür. Klasik kazanlarda olduğu gibi sıcak su depolamaya gerek yoktur. Kombiler, havalandırma dolaplarında yaygın olarak bulunan büyük bir sıcak su silindiri ihtiyacını ortadan kaldırır. Buna karşılık kombiler, mutfağınızda veya üst kattaki havalandırma dolabında sadece küçük bir alana ihtiyaç duyar.

Soğuk su deposuna ihtiyaç duymadan çatı veya çatı katında yer açar. Bunun nedeni, kombilerin soğuk su ihtiyacını doğrudan şebekeden almasıdır. Su depolama ünitelerinin olmaması da, kurulum söz konusu olduğunda kombilere avantaj sağlar. Hiçbir su depolama ünitesi, kurulum söz konusu olduğunda daha az iş ve güçlük anlamına gelmez. Soğuk su ünitesinin olmaması, İngiliz kış aylarında boruların donma riskini de azaltır.

Avantaj 2: Mükemmel verimlilik

Yüksek verimli – aslında kombiler %90’a kadar + verimlidir. Bu nedenle evinizi ısıtmak geleneksel kombilere göre daha ekonomiktir.

Avantaj 3: Sıcak suya/merkezi ısıtmaya hızlı erişim

Suyun ısınmasını beklemeye gerek yok. Kombiler isteğe göre suyu ısıtır. Bu nedenle, birçok kişi aynı banyoyu kullanmak için sıraya giriyorsa kombiler çok uygundur. Sıcak su ‘talebe göre’ verildiği için klasik bir kazanda olduğu gibi suyun bitme riski yoktur.

Avantaj 4: Paradan tasarruf etmenizi sağlar!

Su küçük miktarlarda ısıtıldığından, sadece ellerinizi yıkamak isteseniz bile çok miktarda suyu ısıtan geleneksel kazanlara kıyasla tasarruf edersiniz! Bunun nedeni, geleneksel kazanların, sadece bulaşıkları yıkamak isteseniz bile, suyla dolu bir silindirin tamamını ısıtmanızı gerektirmesidir! Bu nedenle kombiler, geleneksel kazanlara kıyasla daha küçük bir karbon ayak izine sahiptir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir