Klimam Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım? İç Ünitesi Su Akıtma Arızasının Çözümü

Yaz, klimanızın parlama zamanıdır. Klimanız su akıtıyorsa, kendinizi büyük bir karmaşanın içinde bulabilirsiniz. İşlerin başında su sızıntı belirtileri aramak, onarımlarda size zaman ve para kazandıracaktır. Duvarlarınızdaki ve tavanlarınızdaki koyu lekeler, damlamalar, tuhaf kokular ve olağandışı nem, klima su sızıntısını gösterir. Bu nedenle, klimanız bu sıcakta fazla mesai yaparken su sızdırıyorsa, sebebini bulmanın zamanı gelmiştir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Soğutucu Düşük

Klima üniteleri, işleri serin tutmak için Freon veya Puron gibi bir tür soğutucu gerektirir. Tipik olarak bir sızıntı, düşük soğutucu akışkanın nedenidir. Sorun buysa, bir klima uzmanına ihtiyaç duyacaktır veya işler daha da kötüye gidecektir. Soğutucu akışkan düşükse, evaporatör bobinini dondurarak eridiğinde suyun sızmasına neden olabilir veya ünitenizin içindeki basıncı bozabilir. Bu sızıntı, bir tıslama veya köpüren ses ile belirgindir. Sızıntıyı zamanında yakalamazsanız, klima sisteminizi mahvedecek ve değiştirilmesi gerekecektir.

Hava Filtresini Kontrol Edin

Kirli bir hava filtresi de klimada su akıntısına neden olabilir. Evcil hayvan kılı, toz veya kir birikmesi, klima sisteminizin evaporatör bobinine hava akışını engelleyebilir. Hava serbestçe akmıyorsa, evaporatör bobininiz donacaktır. Bu donmuş yoğuşma eridiğinde, ünitenizden su sızmasına neden olur. Bu ekstra nem, evinizi küflenmeye meyilli hale getirebilir. Filtrenin değiştirilmesi genellikle ev sahipleri tarafından gözden kaçırılır, ancak klima sisteminin ömrünü korumada önemli bir adımdır.

Tıkanmış Tahliye Hattı

Klima su sızıntınızın nedeni yoğuşma tahliye hattınızdaki bir tıkanıklık olabilir. Klimanız aynı zamanda bir tür nem giderici görevi görerek evinizin içindeki havadaki nemi çeker. Yoğuşma tahliyesi, bu nemin tahliye edilmesini sağlar. Bu süreçte toz, kir ve hatta küf gibi pislikler birikerek oldukça kötü bir tıkanıklığa neden olabilir. Blok yeterince kötüyse, su evinize geri dönerek su hasarına veya sele neden olabilir. Bunu nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Klimam Su Akitiyor Ne Yapmaliyim
Klimam Su Akitiyor Ne Yapmaliyim
  • Yoğuşma tahliye hattınızı bulun. Dış klima ünitenizin yanında bir PVC veya bakır boru olacaktır.
  • Yapışkanı emmek için ıslak/kuru vakum kullanın. Vakumu borunun ucuna yerleştirmek ve çevresini bir havlu veya bantla sızdırmaz hale getirmek, tıkanıklığı açmalı ve suyun sisteminizden serbestçe akmasına izin vermelidir.
  • Islak/kuru vakumunuz yoksa, tıkanıklığı gidermek için borudan su akıtarak su hortumu yöntemini de deneyebilirsiniz.
  • Vakum yöntemi işe yaramazsa, tıkanıklığı düzeltmeye yardımcı olması için bir klima uzmanını aramanın zamanı gelmiştir. Çöp çok sert olabilir ve işi yapmak için ticari ekipman gerekebilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir