Çamaşır Makinesi Temizliği – Kazan Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi düzenli olarak temizlemek, üzerinde fazla düşünmediğimiz işlerden biridir. Ancak neyse ki, bir çamaşır makinesi nasıl temizleneceğiyle ilgili bu kılavuz, tamburun iyi bir şekilde temizlenmesinden deterjan çekmecesini ve kötü kokulu bir çamaşır makinesinin başlıca suçluları olan küf oluşumunu gidermeye kadar tüm adımları kapsar.

Çamaşır makinenizi temizlemek kolay olmalıdır. İlk adım olarak, nasıl temizleneceğine ilişkin talimatlar için çamaşır makinenizin kullanım kılavuzunu okuyun; bazı üreticiler, makinelerinde kireç çözücü ürünlerin kullanılmasını önermemektedir. Bazı durumlarda bu, garantinizi geçersiz kılabilir, bu nedenle herhangi bir şey yapmadan önce kontrol edin.

Çamaşır Makinesinin Temizlenmesi: Temel Yöntem

Temiz bir çamaşır makinesi elde etmek hakkında bilmeniz gereken ilk şey, çok sıcak suyun sizin için çok fazla iş yapacağıdır. Bu nedenle, çamaşır makinenizi hiç temizlemediyseniz, içinde giysi olmadan sahip olduğu en sıcak programda çalıştırın. Bir çamaşır makinesi temizleyicisi kullanabilirsiniz veya biraz çamaşır deterjanı. Bazı yeni modellerde, içine hiçbir şey sokmadan güvenli bir şekilde çalışacak şekilde tasarlanmış özel bir çamaşır makinesi temizleme döngüsü vardır. Sadece yıkama sembollerine bir göz atın.

Çamaşır Makinesinin Deterjan Çekmecesi Nasıl Temizlenir?

Makinenin önündeki deterjan çekmecesini çıkarın (tamamen nasıl çıkaracağınız konusunda tavsiyeye ihtiyacınız varsa kılavuzunuza bakın). Çekmeceyi sıcak, sabunlu suya batırın ve eski bir diş fırçası kullanarak sabun birikintilerini ovalayın ve küften kurtulun. İyice durulayın ve bir havluyla kurulayın. Yerine koymadan önce boşluğu temizleyin – muhtemelen orada da gizli bir küf var. Çamaşır makinesi deterjan çekmecesi, deterjan tutacak şekilde tasarlanmış bir alan için şaşırtıcı derecede kirlenir, bu nedenle buradan başlamak çok önemlidir.

Sirke ve Karbonat İle Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Pahalı özel ürünlere almak istemiyorsanız, bu doğal kir çözücü ikili, bize göre bir çamaşır makinesini temizlemenin en iyi yoludur. Aslında, sirke ile harika sonuçlarla temizleyemeyeceğiniz çok az şey vardır. Deterjan çekmecesine iki bardak beyaz sirke dökün ve çamaşır makinesini en sıcak devrinde çalıştırın. Tamamlandığında, doğrudan tambura 1/2 fincan kabartma tozu ekleyerek en sıcak çevrimi tekrar çalıştırın. Ardından tamburunun içini mikrofiber bir bezle silin ve dış ve kapı contalarını da temizleyin.

Çamaşır Makinesinin Lastik Contalarının Temizlenmesi

Deterjan çekmecesi gibi bir çamaşır makinesinin kauçuk contaları küf için bir sığınaktır – ama aynı zamanda orada madeni paradan saça kadar her şeyi bulacaksınız. Sabunlu suya batırılmış nemli bir bez kullanın ve çamaşır makinesinin lastik contalarının etrafını silin. Bunları metalden kaldırırken dikkatli olun, çünkü yanlışlıkla yırtabilir. Mümkünse contaya yapışmış kalıntıları silin. Gerekirse, inatçı kirleri bir diş fırçasıyla nazikçe temizleyin.

Çamaşır Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Genellikle tambur kapağının altında, zemin seviyesinin hemen üzerinde bulunan çamaşır makinesinin filtresi, yarıklarda toplanan tüm kötü maddelerin – hav, saç ve madeni paralar – pompaya ulaşmasını engeller. Yani önemli bir iş yapıyor. Tıpkı deterjan çekmecesi gibi, küf ve mikropların büyümesi için harika bir yer olabilir ve bu da çamaşır makinenizin kokmasına neden olabilir.

Sabitlenmişse kapağı nasıl çıkaracağınızı ve filtreyi nasıl çıkaracağınızı öğrenmek için çamaşır makinenizin talimatlarına bakın. Kullanım kılavuzu ayrıca filtrenin nasıl temizleneceğini de açıklamalıdır. Kanalizasyondaki sızıntıları yakalamak için altına bir havlunun üzerine bir kase veya tepsi koymanız gerekebilir. Kapağı dikkatlice değiştirin.

Biz saç ve tüylerden bahsederken, el tipi elektrikli süpürgeniz , çamaşır makinenizin içini temizlemenize yardımcı olacak hızlı yardımcınız olacaktır. Çamaşır gününden önce, evcil hayvanınızdaki görünür insan saçı veya tüyleri süpürmek için portatif elektrikli süpürgenizi kullanın.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.