Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinesi mutfağınızda çok çalışır. İçini temizlemeye yönelik kapsamlı kılavuzumuzla (bulaşık makinesinin iç kısımları paslanmaz çelik veya plastiktir; ilki genellikle lekelere karşı dayanıklıdır, ikincisi ise daha hassastır) ve dışını temizlemeye yönelik kapsamlı kılavuzumuzla verimli bir şekilde çalışmasını ve şık ve açık görünmesini nasıl sağlayacağınızı öğrenin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Dış Mekan Nasıl Temizlenir?

Haftada bir bulaşık makinesinin kapı panelini yumuşak, hafif nemli bir bezle temizleyin ve iyice kurulayın. Paslanmaz çelik, ticari bir paslanmaz çelik sprey ile temizlenebilir. Kontrol panelini temizlemek için hafifçe nemlendirilmiş bir bez kullanın (aşırı nem panele zarar verebilir) ve iyice kurulayın.

Küf Nasıl Temizlenir?

İç kısımdaki veya contadaki küfü gidermek için bir kısım klorlu ağartıcıyı on kısım su ile karıştırın veya bir galon suyu 1/2 fincan amonyak ile karıştırın. Daha sonra lastik eldiven giyerek bir bez veya süngerle silin. Not: Çamaşır suyu ve amonyağı asla birlikte karıştırmayın. Bunu yapmak tehlikeli, potansiyel olarak ölümcül dumanlara neden olur. Makinenin iç kısmı paslanmaz çelikse, küfü temizlemek için klorlu ağartıcı kullanmayın; çamaşır suyu onu aşındırabilir. Kalan temizleyiciyi çıkarmak için bulaşık makinesini bir durulama döngüsünden geçirin.

Pas Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Sudaki demir ve magnezyum genellikle paslanmaya neden olur. Paslı bir su ısıtıcısından veya paslı su hatlarından da gelebilir. Bir su arıtma ekipmanı firmasına veya test laboratuvarına analiz yaptırarak demir ve magnezyum kontrolü yapabilirsiniz. Yerel bir tesis bulmak için yerel kooperatif genişletme sistemi ofisinize başvurun. Suyunuzdan nasıl numune alacağınızı ve analiz için nasıl göndereceğinizi size söyleyebilmelidirler. Lekeleri çıkarmak için ticari bir pas tedavisi deneyin. Önleyici bir önlem olarak, bir tesisatçıdan pas kontrolüne yardımcı olabilecek bir filtre takmasını isteyin.

Bulasik Makinesi Temizligi
Bulasik Makinesi Temizligi

Kahverengi Lekeler Nasıl Temizlenir?

Muhtemelen kalsiyum veya demir birikiminden kaynaklanan kahverengi lekeler, bazı büyük marketlerde (bir zamanlar konserve için yaygın olarak kullanılıyordu) ve birçok sağlıklı gıda mağazasında bulunan sıvı formdaki sitrik asit (ekşi tuz olarak da bilinir) ile yönetilebilir. . Bulaşık makinesini boşaltın, deterjan kabını sitrik asitle doldurun ve tam bir döngü çalıştırın. Bulaşık makinesini kristaller olmadan, ancak deterjanla ikinci bir döngüde çalıştırın.

Kırmızı Lekeler Nasıl Temizlenir?

Çoğunlukla domates bazlı bir üründen kaynaklanan bu tür lekeler kalıcı olabilir, ancak tekrarlanan yıkamalarla zamanla solacaktır. Bulaşık makinesini doldurmadan önce bulaşıklarınızdaki fazla sosu çıkararak lekelenme en aza indirilebilir.

Yeşil Lekeler Nasıl Temizlenir?

Boya veya renk pigmentleri içeren deterjanların neden olduğu yeşil lekeler kolayca giderilebilir; tek yapmanız gereken başka bir deterjana geçmek.

Beyaz Film Oluşumu Nasıl Temizlenir?

Buna sert mineraller neden olur ve zamanla bulaşık makinesinin diğer bileşenlerine zarar verebilir. Bunu azaltmak için bir su yumuşatma sistemi kurun. Kahverengi lekeler için belirtildiği gibi sitrik asit kullanarak birikmeyi geçici olarak kaldırabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Sirke ile Nasıl Temizlenir?

Lekeleri temizledikten sonra bulaşık makinenizin içini temizleyin: Rafları çıkarın ve dönen kollardaki deliklerdeki pislikleri temizlemek için bir kürdan kullanın. Suyun tahliye olduğu ızgarayı ve çıkarılabilir filtreyi (varsa) ılık, sabunlu suyla yıkayın. Kauçuk kapı contasını sirkeye batırılmış nemli bir bezle silin . Altına bir fincan karbonat serpin, ardından kalan lekeleri ve kokuları temizlemek için makineyi kısa bir sıcak su döngüsünde çalıştırın.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir