Bulaşık Makinem Suyu Boşaltmıyorsa Ne Yapmam Gerekir?

Bulaşık makinesinin tahliye olmamasının birkaç nedeni olsa da, sorun genellikle bazı hızlı sorun giderme adımlarıyla çözülebilir. Bulaşık makineniz tahliye olmazsa hangi adımları atmanız gerektiğini ve gelecekte bulaşık makinenizin düzgün şekilde boşalmasını sağlamaya yönelik ipuçlarını öğrenin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bulaşık Makineniz Tahliye Olmazsa Ne Yapmalısınız?

Bulaşık makinesinde sorun gidermeden önce, evinizin ana güç panelindeki sigortayı çekerek veya devre kesiciyi kapatarak makinenin gücünü kapatın.

Tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin

Bulaşık makinesinin arkasına yakın bir yerde bulunan hazneyi veya küvetin alt kısmını engelleyen hiçbir şey olmadığından emin olun. İki ila üç bardaktan fazla durgun su bulursanız, mümkün olduğunca çoğunu çıkarmak için küçük bir kap kullanın. Bulaşık makinesindeki tıkanıklıkları, yiyecek parçacıkları, kağıt veya diğer kalıntıları kontrol ederek ve çıkararak açabilirsiniz.

Tam bir döngüden sonra bazı bulaşık makinelerinde küvetin dibinde az miktarda su bulunmasının normal olduğunu unutmayın. Bunun normal olup olmadığını doğrulamak için üreticinizin kılavuzunu kontrol edin.

Bulasik Makinem Suyu Bosaltmiyorsa
Bulasik Makinem Suyu Bosaltmiyorsa

Filtredeki kalıntıları temizleyin

Bulaşık makinesinin altındaki filtreyi bulun. Alt püskürtme kolunun tabanını veya küvetin arkasını çevrelemelidir. Çoğu bulaşık makinesinde yiyecek parçacıklarını ve kağıdı işlemek için yerleşik öğütücüler bulunsa da artıklar filtreyi tıkayabilir. Bulduğunuz kalıntıları temizleyin.

Tahliye hortumunu değerlendirin

Tahliye hortumu, tahliye pompası ile tahliye hattı arasında, lavabonun hemen altında bulunan oluklu bir yapıdır. Tahliye hortumunda herhangi bir bükülme bulursanız, bunları nazikçe düzeltin.

Tahliye hortumundaki tıkanıklıkları gidermek için hortumu mevcut konumundan çıkarmanız gerekebilir. Boşaltma hortumunu tutan kelepçeleri bertaraf etmek için gevşetin. Tıkanma varsa, kalıntıları çıkarmak için hortumun bir ucundan üfleyin.

Çöp imhasını kontrol edin

Mutfak lavabo giderinin tıkalı olmadığından emin olun. Çöp atma cihazınızdaki tahliye tapasını (küçük bir plastik parça) çıkarın ve bulaşık makinesi tahliyesinin tıkalı olmadığından emin olmak için atmayı çalıştırın. Ellerinizi asla çöp öğütücüsünün üzerine koymayın; ciddi yaralanmalar meydana gelebilir.

Hava boşluğunu temizleyin

Hava boşluğu, mutfak lavabosunun arka kenarındaki küçük, krom silindirdir. Bulaşık makinesini çalıştırdığınızda, hava boşluğundan su çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Bu durumda hava boşluğu ile çöp öğütücü arasında bir tıkanıklık vardır. Hava boşluğu kapağını çıkararak tıkanıklığı giderin ve hava boşluğunun içini kabartma tozu ve su karışımıyla temizleyin.

Bulaşık makinesinin kapı mandalının kapalı olduğundan emin olun

Kapak açıksa, bulaşık makineniz tamamen tahliye olmaz. Kapıyı kilitleyin ve bulaşık makinesinin boşalıp boşalmadığını görmek için tam bir döngü çalıştırın. Kapıyı kilitlemede sorun yaşıyorsanız, mandalın değiştirilmesi gerekebilir.

Tahliye vanasını kontrol edin

Bir tahliye vanası, bulaşık makinesinde bulunan bir elektromıknatıs olan solenoidi açar ve yıkama döngüsü sırasında suyun tahliye edilmesini sağlar. Valfi test etmek için, serbestçe hareket ettiğinden emin olmak için valf braketine bastırın. Tüm bulaşık makinelerinde tahliye vanası yoktur, ancak sizinki varsa ve yerinde donmuş görünüyorsa, tahliye vanasının değiştirilmesi gerekebilir.

Motoru test edin

Motoru test etmek için bulaşık makinesinin prize takılı olduğundan ve elektrik geldiğinden emin olun. Bulaşık makinesini açın ve uğultu sesini dinleyin. Bir uğultu duyarsanız, motor güç alıyor ancak dönmüyor. Bu durumda motorun değiştirilmesi gerekir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir