Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Bir su sızıntısının kaynağını bulmak, birçok insanın düşündüğünden daha karmaşık olabilir. Gizli ve tespit edilmemiş sızıntılar evlerde çok fazla su hasarından sorumlu olduğu için, çürümeye ve diğer pahalı hasarlara neden olmadan önce onları bulmak ve onarmak çok önemlidir. Su sızıntıları sıklıkla tavanlarda, duvarlarda ve dolaplarda ve ayrıca tuvalet altında meydana gelir. Ancak zeminlerinizi sökmeden, duvarlarda delikler açmadan veya dolapları sökmeden önce, bir su hasarı onarım veya sızıntı tespit şirketi aramak daha kolay ve muhtemelen daha uygun maliyetlidir. Bir sızıntının kaynağını belirlemek için gereken uzmanlığa ve profesyonel donanıma sahiptirler. Ayrıca sızıntıyı gidermek, nemi kurutmak ve su hasarını onarmak için bir plan hazırlamanıza yardımcı olurlar.

Evinizi korumak için en önemli bakım görevlerinden biri, oluşabilecek bir su kaçağı tespit etmektir. Tespit edilmeyen veya kontrol edilmeyen sızıntılar evinizde su israfı, paslanmış borular gibi çeşitli sorunlara neden olabilir ve çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve tuvalet gibi ev aletlerinin zarar görmesine neden olabilir. Bunu akılda tutarak, evinizde meydana gelebilecek bir su sızıntısını tespit etmek için beş ipucu.

Kirmadan Su Kacagi Tespiti Nasil Yapilir
Kirmadan Su Kacagi Tespiti Nasil Yapilir

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Dinlemek

Ev aletlerinize ve evinizdeki diğer armatürlere giden suyu kapatın. Ardından olası sızıntı veya damlamayı dinleyin. Bu, sızıntıyı bulmanıza yardımcı olabilir.

Su Sayacını Kontrol Edin

Bir su sayacı, zeminde bulunan plastik bir kutuya benziyor. Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, dairenizin bir tarafında olabilir. Su sayacının haneleri hareket ediyor ve sayı artıyorsa evinizdeki su kapalı olsa bile su kaçağı var demektir.

Radarı Kullanma

Sızıntının dışarıdan geldiğini düşünüyorsanız radar kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu tespit yöntemi, sızıntının tam olarak nerede olduğunu bulmanıza yardımcı olacak ve size sızıntının büyük mü küçük mü olduğunu gösterecektir. Radar, birçok malzeme türünde hareket eden dalgalar gönderir ve makineye bir sinyal gönderir. Daha sonra geri dönen dalgaları algılamak için özel bir alet kullanılır. Dalgaların gücü ve geri gelmesi için geçen süre, dalganın ne tür bir malzemeye ulaştığını size söyleyecektir.

Su Borusunu Gazla Doldurun

Gaz kullanmak, iç mekan sızıntılarını tespit etmenin çok etkili bir yoludur. Borular, gaza duyarlı özel bir cihaz aracılığıyla gazın hareketini takip eden endüstriyel hidrojen ile doldurulur. Gaz yüksek basınçta hareket eder, bu nedenle bir sızıntı tespit ettiğinde cihaz onu hemen bulacaktır. Gazın nereden sızdığını algılayacak ve sızıntının kaynağını bulacaksınız.

Jeofonu Kullan

Jeofon, stetoskopa çok benzer. Yeraltı hareketini dinlerken duyabilmeniz için sesi yükselterek sızıntıyı tespit etmenize yardımcı olacaktır. Ancak, çok büyük bir sızıntıysa, sızıntının nedenini kolayca bulamazsınız çünkü büyük bir delikten gelen sızıntı yüksek ses çıkarmayabilir.

Evde Su Sızıntısı Belirtileri

Normalden daha yüksek su faturalarından düşük su basıncına ve sıhhi tesisat sisteminden gelen garip koku veya seslere kadar, kaçakları mümkün olan en kısa sürede tespit etmek ve gidermek için dikkat edilmesi gereken işaretler burada.

Duvar ve Tavan Sızıntıları

Tavanlar ve duvarlardaki koyu lekeler genellikle bir yerde bir sızıntı olduğuna dair kesin bir işarettir. Koyu kahverengi ve bakır renkli lekeler, özellikle tavanlardaki boru sızıntılarında yaygındır. İkinci katta bir veya daha fazla banyonuz varsa, bunların altındaki noktalara ve sarkık tavan alanlarına dikkat edin.

Su hasarından kaynaklanan çarpık duvarlar genellikle incedir ve görülmesi daha zordur, ancak hasar büyük olabilir. Elinizi üzerlerinde gezdirerek daha iyi tespit edebileceğiniz hafif kavisli kalaslar, renksiz alanlar ve pürüzlü yüzeyler arayın. Alçıpan neme maruz kaldığında yumuşar, kabarcıklar ve çatlaklar oluşur; yerde küçük pullar veya parçalar görebilirsiniz.

Kabin İçi ve Altı Sızıntıları

Mutfak ve banyo lavabolarının altındaki yavaş damlamalar, en yaygın ev sızıntılarından ikisidir. İnsanlar ıslak eşyaları bu dolaplarda saklama eğiliminde olduklarından, bu konumlardan herhangi birinde yavaş bir damlama genellikle fark edilmez. Bir küf kokusu fark ederseniz, bir sızıntı nedeniyle büyüyen küf ve mikrobiyal uçucu organik bileşiklerin (MVOC’ler) bir işareti olabilir. Ayrıca borunun patlamasına ve sızmasına neden olabilecek paslanmış alanlar da arayabilirsiniz .

Tuvalet Sızıntıları

Bazen tuvaletin altındaki su sızıntısını, tuvaleti zemine sabitleyen cıvataları sıkarak düzeltebilirsiniz. Diğer zamanlarda, tuvaleti çıkarmanız ve sorunları kapatan balmumu halkasını değiştirmeniz gerekir. Ve sonra, tuvalet sızıntısının banyoda önemli hasara neden olabilecek daha büyük bir sorundan kaynaklandığı zamanlar vardır. Kırık bir tedarik hattı su basmasına neden olabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir