Sular Kesikken Kombi Çalışır Mı?

Su kaynağınızı kapatmak veya suların kesik olması kombi için olumsuz etkileyeceğinden mi endişeleniyorsunuz? Bu endişe genellikle içinde su olmayan bir su ısıtıcısını kaynatmak gibi aşırı ısınma korkusundan kaynaklanır. Ancak gerçekte, kombinizin hasar görme riski olması pek olası değildir.

Kombi, sisteminize veya sadece ısıtma kombinize giden sıcak su beslemesini güvenli bir şekilde kapatmak istiyorsanız, kombinizin su kaynağı olmadan nasıl çalıştıracağınızı açıklayacağız. Merkezi ısıtma sisteminizle ilgili endişeleriniz varsa tavsiye almak için okumaya devam edin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kombinizin Musluktan Suyu Kapatması Güvenli Midir?

Kombiler bir dizi sensör ve kontrolle birlikte gelmediyse, ısıtmak için su olmadan çalıştırırsanız, kombinizin gerçekten zarar verebilir. Isı eşanjörü zarar görebileceğinden en çok kombiniz etkilenir, ancak silindiriniz ve radyatörleriniz muhtemelen iyi olur.

Sular Yokken Kombi Calisir Mi
Sular Yokken Kombi Calisir Mi

Kombiler Şebeke Suyunun Kesilmesinden Nasıl Etkilenir?

Kombiniz iyi çalışır durumda olduğu sürece bu küçük risk için endişelenmenize bile gerek yoktur. Bir kombi, şebeke basıncında bir düşüş algıladığında veya sistem içindeki sıcaklık çok yükselirse, soğuk su kaynağı olmadığında olduğu gibi otomatik olarak kapanmalıdır.

Şebeke Suyunun Kesilmesinden Sistem ve Sadece Kombiler Nasıl Etkilenir?

Sistem ve sadece ısı kombileri radyatörleri ısıtmaya devam edecek ve hatta silindirden biraz sıcak su bile alabilirsiniz, ancak sisteme giren basınç veya yeni su olmadığında bu oldukça hızlı bir şekilde kuruyacaktır. Sıcak musluğu açmadığınız sürece sistem hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam edecektir. Musluğu açmanın hiçbir etkisi olmayacak veya kombi kapanacaktır. Her şey düşünüldüğünde, hasar riski son derece küçüktür.

Borularımın Donma İhtimali Var Mı?

Bazen kışın evden birkaç hafta boş çıkmadan önce sularını kesen insanları duyuyoruz. Sebepleri, donmuş boruların neden olduğu patlayan bir su şebekesine eve gelmek istememeleridir. Şebeke suyunu kışın gitmeden önce izole etmek mantıklı bir güvenlik önlemi olabilir, ancak unutmayın ki borular musluktan önce donar ve patlarsa, çözüldükten sonra yine de akmaya başlayacaktır. Bu, evinizin içinde olabilir veya olmayabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir