Kombi Ateşleme Yapmıyor Sorunu ve Çözümü

Kombiniz ateşleme reddediyor mu? Kendi başınıza mı tamir edebileceğinizi veya bir ısıtma mühendisini çağırmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı oluyoruz.

Alev almayan bir kombi gününüzü mahvetmeye yeter çünkü bu, soruna neyin neden olduğunu anlayıp düzeltene kadar ısınmadan ve sıcak sudan mahrum kalacağınız anlamına gelir. Kombinizin ateşlenmesini sağlamakta zorlanıyorsanız, bir profesyonel çağırmadan önce kendi başınıza yapacağınız bazı basit kontroller olduğunu bilmek sizi memnun edecektir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kombi Ateşleme Arızasının En Olası Nedenleri

Aşağıda, bir kombi tutuşmamasının en yaygın nedenlerini ve nasıl düzeltileceğini öğrenebilirsiniz.

Atmış Sigorta Kutusu

Yakmadığınız için kombinizin baş belası olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kombinizde hiç sorun olmayabilir. Kombiniz iyi çalışıyor olabilir, ancak sigorta kutunuzda bir şalter atmış olabilir.

Anahtarlardan birinin aşağıyı gösterip göstermediğini görmek için sigorta kutunuzu kontrol edin. Açılmış bir anahtar bulursanız, kombinizi tekrar çalışır duruma getirmek için tekrar yukarı itin.

Bloke Brülör

Kombiniz gaz yaktıklarında karbon üretirler ve gaz brülörde tıkanarak tutuşmasını engelleyebilir. Ne yazık ki, bu kendi başınıza çözebileceğiniz bir sorun değil, bu nedenle karbon birikimini temizlemek için bir mühendisi aramanız gerekiyor.

Mühendisiniz, herhangi bir hasar olması durumunda brülörü değiştirmenizi önerecektir. Brülörü değiştirmek ucuz olmayacak. Ancak kombinizi değiştirmekten daha ucuza mal olacaktır. Bununla birlikte, sahip olduğunuz eski ve garanti dışıysa veya arızalanmaya devam ederse, kombinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Kombi Atesleme Yapmiyor Sorunu
Kombi Atesleme Yapmiyor Sorunu

Radyatörlerinizde Hapsolmuş Hava

Son zamanlarda radyatörlerinizin üst kısmının eskisi gibi ısınmadığını fark ettiyseniz, merkezi ısıtma sisteminizde hava sıkışmış olabilir. Radyatörleriniz, tepeye çıkan hava ceplerini toplama gibi kötü bir alışkanlık geliştirebilir ve bu da kombinizin tutuşmamasına neden olabilir. İyi haber şu ki, merkezi ısıtma sisteminizde sıkışan havayı çıkarmak için radyatörlerinizi havalandırabilirsiniz. Bunu kendiniz yapabilir veya isterseniz bir profesyonele bırakabilirsiniz.  

Fanda Bir Arıza

Kaloriferinizi veya sıcak suyunuzu her kullandığınızda kombinizin fanı çalışmaya başlar. Fanın görevi, gazların evinizden güvenli bir şekilde çıkmasını sağlamak için zararlı gazları kombinizden ve bacadan uzaklaştırmaktır. Fan arızalı ise kombiniz ateşlenmez ve kilitlenir.

Kombi kilitleme, kombiniz sistemde bir sorun tespit ettiğinde meydana gelen bir kapatma prosedürüdür. Daha eski kombiler, fan arızası da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle meydana gelebilecek kombi kilitlenmelerine daha yatkın olma eğilimindedir. Fanın çalıştığını duyamıyorsanız, kombinizi açmaktan kaçının çünkü tehlikeli olabilir. Atmanız gereken bir sonraki adım, bir mühendisi aramaktır.

Arızalı Gaz Valfi

Gazın brülöre ve pilot jete akışını kontrol eden arızalı bir gaz vanası varsa, bir kombi tam olarak işlevsel olmayacaktır. Kombi PCB’si (baskılı devre kartı) gaz vanasını ve diğer elektronik bileşenleri kontrol eder.

Gaz valfinde tıkanma, tutukluk veya hasarlı kablo bağlantısı gibi bir sorun ortaya çıktığında, besleme kesilebilir ve ateşleme arızası dahil bir dizi soruna neden olabilir. Durumu değerlendirmek, sorunu bulmak ve düzeltmek için bir mühendisle iletişime geçmeniz gerekir.

Donmuş Yoğuşma Borusu

Yoğuşma borusu genellikle mülkünüzün dışında bir yerde bulunur. Görevi, asitli atık suyu kombinizi uzaklaştırmak ve bir drenaja yönlendirmektir. Kışın yoğuşma borusu dışarıda olduğu için donabilir ve bu da bir tıkanmaya neden olabilir ve kombinizin tutuşmasını engelleyebilir.

Yoğuşma borusu donduğunda, kombinizden gelen garip gurultu sesleri fark edebilirsiniz. Kombiniz, sahip olduğunuz marka ve modele bağlı olarak, boru donmuşsa ekranda bir hata kodu da gösterebilir. Isı paketi veya sıcak su şişesi gibi ısı uygulayarak donmuş bir yoğuşma borusunu kendiniz çözebilirsiniz. Donmuş boruyu çözmek için kaynar su kullanmayın, zarar verebilirsiniz. Yoğuşma borusunu çözdürmeyi bitirdikten sonra tekrar çalışması için kombinizi sıfırlamanız gerekebilir.

Yetersiz Gaz Basıncı

Yetersiz gaz basıncı, kombi ateşleme sorununa yol açabilir, bu nedenle basıncı test etmesi ve bu sorunun nedenini öğrenmesi için bir gaz mühendisi almalısınız. Gaz basıncı doğru değilse kombiniz kilitlenmeli ve bir arıza kodu göstermelidir.

Kombiniz soğuk havalarda yanmazsa, düşük sıcaklıklarda donabileceğinden gaz sayacınız suçlu olabilir. Kombinizin hızlı bir sıfırlamaya ihtiyacı olabilir Kombiniz ateşlenmiyorsa ve kilitleme modundaysa, bir hata kodu görüntüleyebilir. Kombinizi sıfırlayarak kodu temizlemeyi ve sorunu çözmeyi başarabilirsiniz. Her kombi aynı şekilde sıfırlanmaz ve kombinizi nasıl sıfırlayacağınızı kullanım kılavuzunuza bakarak öğrenebilirsiniz.

Kombinizi sıfırlamak yalnızca geçici bir çözüm olabilir. Kombiniz, sıfırladıktan sonra kilitlenmeye devam ederse, temel arızayı teşhis etmek ve onarmak için bir mühendisi aramalısınız.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir