Baymak Nerenin Malı – Menşei Hangi Ülkenin

Baymak Türkiye merkezli bir markadır. İlk başlarda hisselerinin %50 sini İngiliz firması olan Baxi Group devretmiştir. Bu hisseleri daha sonra Hollandalı firma BDR Therma almıştır. Daha sonra geri kalan %50 hisse Baymak’tan satın almıştır. Yani şuanda Baymak markasının tamamı Hollandalı firma BDR Therma’ya aittir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Baymak Tarafından Üretilen Ürünler Nelerdir?

Baymak tarihçesi; kombi gibi bireysel ısıtma sistemleri, havlu ve panel radyatörler, motoin brülörü, gaz brülörü, açık-kapalı genleşme tankları, denge tankı, oda termostatları, köşe- düz radyatör vanaları, duvar tipi kazanlar, termostatik vanalar, yer tipi yoğuşmalı kazanlar, yakıtlı çelik kat kaloriferleri, brülörlü çelik kazanlar, sıvı yakıtlı çelik kat kaloriferleri, katı yakıtlı çelik kazanlar, katı yakıtlı çelik kat kaloriferleri, şofbenler, boylerler, elektrikli ani su ısıtıcıları, elektrikli termosifonlar, termoboylerler, salon tipi- duvar tipi split klima sistemleri, atık su pompaları, santrifüj pompalar, hidroforlar, sirkülasyon pompaları, temiz su dalgıç pompaları, pv enerji sistemleri, güneş kolektörleri paket sistemleri, güneş kolektörleri sistemleri, hava kaynaklı ısı pompaları gibi ürünleri üretmektedir ve piyasada sunulmaktadır.

Baymak Mensei Hangi Ulkenin
Baymak Mensei Hangi Ulkenin

Baymak Tarihçesi

 • İlk modern termosifonun ve kat kaloriferlerin üreticisidir.
 • 1990 yıllarında Kartal ilçesinde bulunan fabrikada yapılan yatırımlar nedeniyle daha çok gelişme ve büyüme kat etmiştir.
 • Yalnız büyümeyi dış kaynaklarla finanse ettiği için çıkan Körfez Krizi ile batma durumuna gelmiştir. Batış dönemine yaklaşırken genel müdür tarafından Baymak kurtarılmaya çalışılmıştır ve bu yolda başarı kat edilmiştir.
 • 2002 yıllarında hisselerin yarısı Yönetim Kurulu Başkanına bırakılmıştır ve diğer yarısı ise İngiliz Baxi Group a devredilmiştir. İngiliz Baxi Group Baymak’ın yarı hissedarı olmuştur.
 • 2009 yıllarında Baxi Group Hollanda menşeli De Dietrich-Remeha ile birleşmiştir. Bu nedenle BDR Therma Baymak’ın %50 hissedarı haline gelmiştir.
 • Sonradan Yönetim Kurulu Başkanına bırakılan %50 hissesinin tamamı BDR Therma tarafından alınmıştır. Dolayısıyla Baymak tam anlamıyla BDR Therma’nın olmuştur.
 • 50 yıllık geçmişi bulunan Baymak’ın Tuzla Tepeören’de 60.000 m2’lik alan ve içinde 2 adet üretim tesisi bulunur.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir