Sızdıran Bir Buzdolabı Nasıl Onarılır?

Sızdıran bir buzdolabı asla hoş bir manzara değildir – ve altında biriken suyun tüm olası nedenleriyle, bir öğleden sonranın büyük bir kısmını buzdolabının neden sızdırdığını anlamaya çalışarak geçirebilirsiniz. 

İlk başta endişe verici görünse de – buzun eriyor olabileceği ve yiyeceklerinizin güvenli olmayan bir sıcaklıkta saklandığı sonucuna varmak mantıklıdır – iyi haber şu ki, bir buzdolabı sızdırıyorsa, suçlu genellikle tıkalı bir tahliye veya su hattıdır. Bu kullanışlı, adım adım kılavuzda buzdolabının su sızdırmasına tam olarak neyin neden olduğunu ve bunu düzeltmek için neler yapabileceğinizi göstermek için buradayız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Seviyeyi Yükseltin

Buzdolabınızın neden sızdırdığını belirlemenin bir yolu, kapıyı açıp bırakmaktır. Otomatik olarak geri kapanıyor mu? Eğer değilse, buzdolabınız tamamen düz olmayabilir, hatta hafifçe öne doğru eğilmiş olabilir.

Bu durum, cihazın içindeki yoğuşma suyunun tahliyesi söz konusu olduğunda sorunlara neden olabilir, çünkü tahliye sistemi toplanan akan suyu yönlendirmek için yerçekimine ve açılara dayanır. Üreticiler, hem tahliye suyunun doğru yere ulaşmasına yardımcı olmak hem de kapının sizin fazla çaba sarf etmenize gerek kalmadan kapanmasını sağlamak için buzdolabınızı hafifçe arkaya doğru eğilecek şekilde tasarlamıştır.

Neyse ki, işleri yoluna koymak (tabiri caizse) sizin açınızdan fazla çaba gerektirmeyecektir. Buzdolabının ön kısmını yerden kaldırmak için iki güçlü çift ele ihtiyacınız olacak. Ardından, iki ön ayağı uzatmak için biraz sökün. Buzdolabınızın yatay olarak düz olduğundan emin olmak için bir terazi kullanın ve hazırsınız.

Yoğuşma Tahliyesinin Tıkanıklığını Açın

Sızdıran bir buzdolabının bir başka olası nedeni de yoğuşma tahliye deliğinin tıkanmış veya bloke edilmiş olmasıdır. Hemen göremezseniz yoğuşma giderinin yerini bulmak için kullanım kılavuzunuza başvurmanız gerekecektir, ancak genellikle buzdolabınızın arka alt kısmına doğru bulunur.

Buzdolabının iç kısmının, yiyecek maddelerinin gidere çok yaklaşmasını önleyecek şekilde tasarlandığını göreceksiniz, ancak zamanla ve içine koyduğunuz farklı şeylerin itişip kakışmasıyla, yiyecek parçaları gidere doğru ilerlemiş ve tıkanmaya neden olmuş olabilir. Bazen içeriye yiyecek girmese bile küf oluşabilir ve benzer bir etkiye neden olabilir.

Çözüm nedir? Öncelikle buzdolabınızın fişini çekin, ardından gider deliğine bir Q-Tip sokun ve iyice temizleyin. Daha inatçı tıkanmalarda, daha derine inmek için plastik bir teli içeri sokmayı deneyebilirsiniz – ancak metal veya keskin bir şey kullanmamaya dikkat edin.

Sizdiran Buzdolabi Nasil Onarilir
Sizdiran Buzdolabi Nasil Onarilir

Tahliye Hattındaki Tıkanıklığı Açın

Yukarıdakilerin hiçbiri sorun gibi görünmüyorsa veya bunları denediyseniz ve yine de buzdolabınız sızdırıyorsa, bir sonraki adım buzdolabının içindeki tahliye hattının tıkalı olup olmadığını kontrol etmektir.

Buzdolabının fişini çekin ve duvardan buzdolabına giden su giriş hatlarını bozmamaya veya bağlantısını kesmemeye dikkat ederek duvardan uzaklaştırın. Ardından, buzdolabının buzunun çözülmesi için birkaç saat bekleyin.

Buzdolabının fişi bir ya da iki saat boyunca çekili kaldığında, buzdolabının arka alt ucundaki metal paneli açmak için bir lokma anahtar kullanın. Paneli çıkardıktan sonra içeriye bakın ve buzdolabının içinden gelen gideri bulun. Panelin üst kısmına tutturulacak, açılı bir şekilde aşağı inecek ve küçük bir su kaydırağı gibi görünecektir.

Giderin üst kısmını gevşetip buzdolabından çıkarın ve üzerinde iki küçük lastik kol olması gereken üst lastik parça olan grometi çekin. Grometi sıkarsanız, açıklığın içinde yapışkan madde ve başka birikintiler olabileceğini göreceksiniz. Sadece ılık sabunlu suyla durulayın ve tekrar takın.

Su Besleme Hattını Kontrol Edin

Bir başka olası sorun da su besleme hattı olabilir. Buz makinesinde çok fazla buz elde edemiyorsanız veya su dağıtıcısı iyi akmıyorsa, bu da olası suçlu olabilir.

Buzdolabınızın fişini çekin ve lavabonuzun yakınında veya altında bulunması gereken su kapatma vanasını bulun. Su kaynağını kapatma vanasından kapatın. Ardından, besleme hatlarında herhangi bir kopukluk veya yırtık olup olmadığını ve tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Bir tıkanıklık keşfeder ancak temiz olduğunu görürseniz, bu donmuş olduğu anlamına gelir. Tıkanıklığın çözülmesi için buzdolabını birkaç saat fişten çekerek bu durumu düzeltebilirsiniz. Yiyeceklerin bozulmasını önlemek için elinizde başka bir soğutucu bulundurmak en iyisidir.

Bir kırılma veya yırtılma ya da net olmayan bir tıkanma durumunda, besleme hattını değiştirmeniz gerekecektir. Bunun için bir profesyonel çağırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir