Bulaşık Makinesi Sızdırıyor: Sızdıran Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır?

Bulaşık makineniz en değerli ev aletiniz olsa da, su sızdırmaya başladığında en pahalı makinelerden biri olabileceğini biliyor muydunuz? Sızdıran bir bulaşık makinesinden kaynaklanan yüksek elektrik faturaları ve büyük bir bulaşık makinesi sızıntısından kaynaklanan su hasarı için sigorta talepleri ağır bir faturası olabilir.

Günümüzün bu zaman kazandırıcıları çok az bakım gerektirdiğinden, bulaşık makinenizin su sızdırdığını hemen fark etmeyebilirsiniz. Mutfak zeminindeki bir miktar suyu lavabodan geliyor sanabilir veya dolabınızın içindeki ıslak bir noktayı aşırı yoğuşmaya bağlayabilirsiniz, ancak küçük bir araştırma büyük bir felaketten kaçınmanıza yardımcı olabilir. En yaygın sorunlardan bazılarını kontrol etmek için bir liste hazırladık,

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bulaşık Makinesi Sızıntısının En Yaygın Nedeni Nedir?

Bulaşık makinesinin su sızdırmasının en yaygın nedeni muhtemelen düzeltilmesi en kolay olanıdır. Arızalı bir kapı contasına erişmek kolaydır ve değiştirilmesi nispeten ucuzdur. Kapı contası suyu bulaşık makinenizin içinde tutar ve genellikle yumuşak vinil veya kauçuktan yapılır.

 • Yıllarca kullanıldıktan sonra kırılgan hale gelebilir ve çatlayabilir veya yırtılabilir.
 • Yiyecek parçacıkları ve sabun kalıntısı birikimi bu soruna katkıda bulunabilir.
 • Yabancı maddeleri silmek için düzenli temizlik yaparak kapı contanızın ömrünü uzatın.

Bulaşık Makinem Neden Su Akıtıyor?

Bulaşık makinesi sızıntıları genellikle birkaç yerden gelir – kapının etrafından, cihazın altından veya bir gidere bağlandığı yer. Kapının etrafındaki su sızıntıları hatalı bir contadan, kırık kapı mandalından veya sıkışmış şamandıradan kaynaklanıyor olabilir. Bulaşık makinesinin altından gelen bir su sızıntısı, elinizde bir pompa, hortum veya su girişi sorunu olduğu anlamına gelebilir.

Sızıntının kaynağını belirledikten sonra, işi kendiniz halletmek isteyebilirsiniz. Bazı sorunları kendi başınıza değiştirmek kolayken, diğerleri için bir teknisyenin yardımı gerekir.

Bulasik Makinesi Sizdiriyor
Bulasik Makinesi Sizdiriyor

Arızalı Kapı Contası

Kapı contası suyu bulaşık makinenizin içinde tutar ve genellikle yumuşak vinil veya kauçuktan yapılır. Yıllarca kullanıldıktan sonra kırılgan hale gelebilir ve çatlayabilir veya kırılabilir. Bir göz atın ve herhangi bir hasar belirtisi bulmak için elinizi tüm conta boyunca gezdirin.

Nasıl Onarılır?

 1. Kapı contasının yerini belirleyin – kapıyı açın ve yumuşak kauçuk contayı arayın.
 2. Bulaşık makinesinin üstünü ve yanlarını temizleyin.
 3. Daha kolay erişim için alt rafı çıkarın.
 4. Contayı çıkarın – eski contayı çekmek için bir çift kargaburun pense kullanın
 5. Girintili kanalın dışına.
 6. Kanalı temizleyin – kalıntı olmadığından emin olmak için bir kağıt havlu veya bez kullanın
 7. Kanalda bırakılmıştır.
 8. Yeni contayı takın – makinenin üst orta kısmından başlayarak, ortadaki contaya bastırın
 9. Contayı kanalın içine yerleştirin. Her iki tarafa da uyması için eşit miktarda aşağı sarkması gerekir. Üst kısmı, ardından bulaşık makinesi küvetinin bir tarafını, sonra da diğer tarafını takın. Gerekirse daha esnek hale getirmek için yeni contayı saç kurutma makinesi ile ısıtın.
 10. Fazlalıkları kesin – contanın sadece 3-4 inçlik kısmı her iki taraftaki kanaldan dışarı çıkmalıdır.
 11. Fazla contayı kesmek için bir maket bıçağı kullanın.
 12. Rafı yerine yerleştirin – rafı küvetin altındaki silindirlerle hizalayın.
 13. Kapıyı kapatın ve kilitleyin – kapıyı en az üç saat kapalı tutun
 14. Contanın kapıya uyduğundan emin olmak için.
 15. Bulaşık makinesini çalıştırın; kapakta ve zeminde nem veya sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Uyarılar/İkazlar: Eski contanın doğru yönüne dikkat edin, böylece contayı takabilirsiniz. Doğru tarafı dışarıda olacak şekilde yenisini takın.

Gevşek veya Çatlak Tahliye Hortumu

Bulaşık makinenizdeki atık su, cihazın altındaki bir tahliye hortumu aracılığıyla dışarı atılır. Hortum, tahliye pompasından tahliye hattına ve oradan da lavabo giderine uzanır. Hortum bağlantıları zamanla gevşeyebilir veya çatlayarak bulaşık makinesinde sızıntılara neden olabilir. Döngü çalışırken ünitenin altına bakın ve kelepçelerde su sızıntısı olup olmadığını kontrol edin veya hortumun herhangi bir yerinde.

Nasıl Onarılır?

 1. Elektrik çarpmasını önlemek için güç bağlantısını kesin.
 2. Tahliye hortumunun uçlarındaki gevşek bağlantıları sıkın. Her şeyin tam oturduğundan emin olmak için ayarlanabilir bir anahtar veya pense kullanın. Ayrıca bağlantı parçalarını çıkarabilir ve hortum kelepçelerini yeniden bağlayabilirsiniz. Bu, ucun su sızıntılarına karşı sızdırmaz olmasını sağlayacaktır.
 3. Hortumu yerine takın; hortumun içinden kaçabilecek suyu tutmak için hortumun altına bir tava yerleştirin. Hortum kelepçelerini pompadan ve lavabo giderinden çıkarın ve hortumu çekin. Her iki uçtaki kelepçeleri değiştirerek yeni bir hortum takın.
 4. Erişim panelini yerine takın ve gücü yeniden bağlayın.

Uyarılar/İkazlar: Bulaşık makinenizin iç parçaları üzerinde çalışmadan önce daima güç kaynağının bağlantısını kestiğinizden emin olun.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir