Kurutucunuz Çalışmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Kurutma makinesinin yeterince ısıtmaması gibi bazı sorunları görmezden gelebilirsiniz, ancak kurutma makineniz çalışmazsa, işe ıslak kıyafetlerle gidiyor olabilirsiniz. Zamanınız kısıtlıysa veya onarım becerileriniz sınırlıysa, hızlı ve kolay cihaz onarımı için yetkililerle iletişime geçin. Çevrimiçi planlama, gerekirse profesyonel bir teknisyeni bugün kapınıza getirecektir. Onarımı kendiniz yapmaya hazırsanız, kurutucunuz çalışmıyorsa ne yapmanız gerektiğine dair adım adım bir sorun giderme kılavuzu ve tekrar çalışması için ne yapmanız gerektiğine dair bazı öneriler hazırladık.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kurutucunuzun Çalışmama Nedenleri

Temel Kontrol Listesi

Arızalı parçaları aramaya başlamadan önce, kurutucunuzun fişe takılı olduğundan ve devre kesicinin tetiklenmediğinden emin olun. Elektrik prizine başka bir şey takarak çalıştığından emin olun. Eğer çalışmıyorsa, arızalı bir priziniz var demektir.

Kurutucunuz Calismiyorsa Ne Yapmalisiniz
Kurutucunuz Calismiyorsa Ne Yapmalisiniz

Kapı Anahtarı

Her kurutma makinesi, tamburlama işlemini başlatmak ve durdurmak için bir kapı anahtarı kullanır. Kurutma makineniz çalışmıyorsa, arızalı bir kapı anahtarına sahip olma ihtimaliniz yüksektir.

 1. Sorun gidermeye başlamadan önce kurutucunuzun elektrik priziyle bağlantısını kestiğinizden veya devre kesici şalteri kapattığınızdan emin olun.
 2. Anahtarı ön panelin arkasında bulabilirsiniz ve anahtar düğmesi kapının içine doğru uzanmalıdır.
 3. Anahtarın iki veya üç metal ucu veya terminali dışarı çıkacaktır. Kapı kapalıyken anahtara temas eden uçlardan herhangi biri bükülmüş veya kırılmışsa, ucu tekrar yerine bükmeye çalışın. Bu işe yaramazsa, anahtarın sürekliliğini bir multimetre test cihazı ile kontrol etmeniz gerekecektir.
 4. Kapı anahtarı bozuksa, ya yerinden çıkarabilir ya da yerinde tutan tek bir vidayı sökebilirsiniz. İki kabloyu çıkarmanız (daha sonra tekrar takmak için etiketlemeniz) ve yeni bir kurutucu anahtarı takmanız gerekecektir.ֵ

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kapı anahtarı, kurutucuya yalnızca kapı sıkıca sabitlendiğinde çalışmasını söyleyen bir güvenlik özelliğidir. Kapıyı açarak anahtarı kontrol edin. Küçük beyaz bir uç dışarı çıkmış olmalıdır. Yaylı bir düğme gibi çalışmalıdır. Eğer çalışmıyorsa, anahtarda bir sorun olduğunu gösterecek şekilde kapalı konumda sıkışıp sıkışmadığını görmek için inceleyin.

Termik Sigorta

Çoğu kurutucu aşırı ısınmayı önlemek için bir termal sigorta kullanır. Bu sigorta ısıya duyarlıdır ve kurutucu çok ısınırsa çalışmayı durdurur.

 1. Termal sigorta, üfleyici muhafazasında veya ısıtma elemanı muhafazasında (elektrikli kurutucu) veya brülör muhafazasında (gazlı kurutucu) bulunur.
 2. Arızalıysa, bir multimetre ile test edildiğinde herhangi bir süreklilik göstermeyecektir.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kurutma makinesi çalıştırma sorunlarınız ilgisiz olsa da, tamburunuzun hala döndüğünü ve makinenin çalıştığını ancak kurutma döngüsünden sonra giysilerinizin hala ıslak olduğunu fark edebilirsiniz. Suçlu muhtemelen termik sigortanızdır.

Çalıştırma Anahtarı

Kurutma makinenizdeki başlatma düğmesi, motora elektrik verilmesini sağlar. İlk çalıştırmadan sonra motor dönmeye başlar. Bu, kurutucunun çalışmasını sağlamak için genişleyen bir santrifüj anahtarı etkinleştirir. Başlatma anahtarı ilk kıvılcımı gönderemezse, kurutucu çalışmaz.

 1. Kurutma makinenizin üst kısmında bulunan başlatma anahtarı, itildiğinde tahrik motoruna güç gönderir. Çalıştırma anahtarının sürekliliğini test etmeden önce kurutucunuzun fişini çekin.
 2. Anahtara erişmek için kontrol panelinin her iki tarafındaki vidaları sökün.
 3. Çalıştırma anahtarına giden iki veya üç kabloyu etiketlediğinizden emin olun, böylece yeni başlatma anahtarına yeniden taktığınızda nereye gittiklerini bilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu sefer sorun marş anahtarınız olmasa bile, yapışmaya başlarsa veya panelin üzerinde çıkıntı yapmazsa dikkat etmelisiniz. Pistona bastığınızda bir tıklama sesi duymalısınız, eğer yoksa muhtemelen yeni bir anahtara ihtiyacınız olacaktır.

Zamanlayıcı

Makinenizin kontrol panelinde bulunan kurutucu zamanlayıcısı, elektrik kontaklarını açıp kapatmak için küçük bir motor kullanır. Zamanlayıcı arızalıysa elektrik kıvılcımı oluşmaz ve kurutucunuz çalışmaz.

Kurutma makinenizdeki zamanlayıcı, dişliler ve kamlarla çalışan ve elektrik kontaklarını açıp kapatan küçük bir motor içerir. Bu arızalanırsa, kurutucunuz çalışmaz. Düzgün çalışıp çalışmadığını veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için zamanlayıcının sürekliliğini kontrol edin. Yine, bunu test etmeden önce kurutucunun fişini çektiğinizden emin olun.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tam bir kurutma döngüsü çalıştırdıktan sonra giysileriniz eskisi kadar kuru değilse, zamanlayıcınızda bir sorun olabilir. Zamanlayıcının orijinal ayarından çıkıp çıkmadığına veya bir konumda takılıp kalmadığına bakın. Eğer öyleyse, tam bir kurutma döngüsünden geçmeyecektir ve değiştirilmesi gerekecektir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir