Buzdolabı Su Sebili Çalışmıyor: Nasıl Onarılır?

Hangi mevsimde olursak olalım, susuz kalmamaya özen gösterdiğimiz için buzdolabımızdaki su sebili her zamankinden daha fazla hareket görüyor. Elbette, buzdolabımızın birincil işlevi bu olmayabilir, ancak talep üzerine soğuk, filtrelenmiş suya sahip olmayı seviyoruz – ılık musluk suyu içmek veya birkaç dakikada bir yeniden doldurmak için koşmak bizim sıkışıklığımız değil.

Sıkışıklıktan bahsetmişken, eğer buzdolabınızın su sebili düzgün çalışmadığı için bir sıkışıklık yaşıyorsanız, böyle bir durumda kalmanıza gerek yok. Buzdolabı su sebili nasıl tamir edileceğine dair adım adım kılavuzumuza aşağıdan göz atın.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yaygın Buzdolabı Su Sebili Sorunları

Buzdolabınızın su sebili, muhtemelen bağımlı hale geldiğiniz kullanışlı bir özelliktir. Ne yazık ki, bu ünitelerde meydana gelen ve sinir bozucu olabilen bazı yaygın sorunlar vardır. İşte yakında ele almanız gerekebilecek birkaç sorun:

  • Dondurucu Yeterince Buz Üretmiyor – buzluğunuzda giderek daha az buz küpü göründüğünü fark ederseniz, bunun basit bir açıklaması olabilir. Çok yükseğe ayarlanmış bir termometre, küçük, şekilsiz küplere veya normalden daha az buza neden olacaktır. Tıkalı bir su filtresi buz yapıcıya gelen su miktarını kısıtlıyor olabilir. Filtreyi değiştirin ve sorunun düzelip düzelmediğine bakın.
  • Üretilen Buzlar İçi Boş veya Normalden Küçük – tıkalı bir su filtresi küplerinizin küçük veya içi boş olmasına neden olabilir. Bu kolay bir çözümdür. Filtreyi değiştirin ve ardından birkaç galon su dağıtarak filtreyi yıkayın. Sorun birkaç buz yapıcı döngüsünden sonra çözülmelidir.
  • Buzun Tadı, Kokusu veya Rengi Hoş Değil-Buzunuzun hoş olmamasının birkaç nedeni olabilir. Musluk suyunuzu kontrol edin. Eğer tadı kötüyse, buzunuzun tadı da kötü olacaktır. Bunu bir ev tipi su filtreleme sistemi ile düzeltebilirsiniz. Buz yapıcınızı değiştirmek ve su filtrelerini tamir etmek de yardımcı olabilir. Bunu her 6 ayda bir yapmak buzunuzun tadının taze kalmasını sağlayabilir. Buzdolabındaki kötü kokulu yiyecekleri attığınızdan emin olun, çünkü bunlar dondurucu alanına girerek buzunuzun tadını ve kokusunu etkileyebilir. Ardından tüm kokuları gidermek için buzdolabını ve dondurucuyu su ve kabartma tozu ile temizleyin.
  • Buzdolabı Su Sebilinden Su Kaçağı-Su hattında hava sıkışmış olabilir. Havayı temizlemek için sebilinizden 3 dakika boyunca sürekli su boşaltın. Hala bir sorun varsa, buzdolabına giden su basıncını kontrol edin. Suyu kapatın ve su hattının bağlantısını kesin. Bir kovaya bir miktar su boşaltarak su basıncını test edin. Basınç yeterliyse, arızalı bir giriş suyu valfi suçlu olabilir.
  • Su Sebilinden Gelen Su Sıcak – Buzdolabınızdan gelen su küçük bir su tankında soğutulur. Suyun sıcak olmasının en yaygın nedeni, dağıtımlar arasında suyu soğutmak için yeterli zaman olmamasıdır. Buzdolabındaki sıcaklık dalgalanmaları da su sıcaklığını etkileyebilir. Tıkalı bir su filtresi veya arızalı su giriş vanası da neden olabilir.
  • Buz Dispenserinde Don veya Buz Oluşumu – bu genellikle basit bir çözümdür. Sık sık kırılmış buz dağıttığınızda, buz oluğunun kapağında buz ve don birikebilir. Bunu ılık, nemli bir süngerle temizleyebilir veya buharlaşmasını bekleyebilirsiniz.
Buzdolabi Su Sebili Calismiyor Nasil Onarilir
Buzdolabi Su Sebili Calismiyor Nasil Onarilir

Buzdolabındaki Su Sebilinin Çalışmayı Durdurmasının Nedenleri

Su sebilinizin çalışmamasının çeşitli nedenleri olabilir. Çoğu durumda, kendi başınıza halledebileceğiniz basit bir çözümdür. Özel sorunlarınızın bu olası nedenlerini takip edin:

Hasarlı Bir Su Giriş Vanası

Su giriş vanası, buzdolabınızı ana su kaynağına bağlayan temel bileşendir. Yıllarca kullanıldıktan sonra tıkanabilir veya kırılabilir. Buzdolabının fişini çekerek, su besleme hattını kapatarak ve buzdolabının arka panelini çekerek herhangi bir sızıntı veya hasar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir sorun görmüyorsanız, yeterli güç almıyor olabilir. Güç kaynağını bir multimetre ile kontrol edebilir, ardından vananın solenoid bobinlerini bulabilir, iki terminal kablosunu ayırabilir ve düzgün çalıştığından emin olmak için solenoidi test edebilirsiniz. Eğer çalışmıyorsa, değiştirilmelidir.

Su Basıncı Çok Düşük

Düşük su basıncı, evinize gelen su hatlarının yanı sıra buzdolabınıza bağlı olanlarla da ilgilidir. Basıncın önemli olup olmadığını görmek için mutfak lavabonuzdaki musluğu kontrol edin. Eğer sorun yoksa, buzdolabına giden hortumu kontrol etmeniz gerekecektir. Kesme vanası ile suyu kapatın. Su hattını cihazın arkasından ayırın. Su hattından bir kovaya kısa bir süre su akmasına izin verin. Suyun borudan ne kadar hızlı aktığını kontrol edin. Eğer çok yavaşsa, sorununuz bu olabilir. Su besleme hattında bir bükülme olabilir. Bu genellikle buzdolabı duvara çok yaklaştırıldığında olur.

Tıkalı Su Filtresi

Su sebilinizi ne kadar kullandığınıza bağlı olarak, filtrenizin daha sık değiştirilmesi gerekebilir. Filtreniz eskiyse, muhtemelen kirlidir ve muhtemelen tıkanmıştır. Bu basit bir çözümdür, filtreyi değiştirin. Sıkışmış havayı ve artık kalıntıları temizlemek için sabit bir akışla yaklaşık 2 litre su dağıtın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir