Eve Doğalgaz Döşeme Fiyatları 2022

Doğalgaz Tesisatı fiyatları ne kadardır ve doğalgaz tesisatı nasıl yapılır? Doğalgaz tesisatının nasıl yapılacağı doğalgaz tesisatı kurulum ve proje aşamalarının neler olduğu ve doğalgaz tesisatı fiyatları gibi merak edilen sorulara cevaplamaya çalışacağız umarım sizlere yardımcı oluruz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Doğalgaz Nedir?

Petrolün bir türevi olan doğalgaz yer altında bulunan fosil kaynaklı gaz karışımıdır. Doğalgaz; %95 metandan, az ölçüde de etan, atom, propan, bütan ve karbondioksitten oluşan kokusuz, renksiz ve havadan hafif bir gazdır. Yanma özelliği nedeniyle çevreye verdiği zarar diğer yakıt türlerine göre azdır. Doğalgazın tehlike oluşabilecek kısmı kaçak olma durumudur. Bu durumlarda doğalgaz koku saldığı içinde herhangi bir kaçak durumunda kendini belli etmesi açısından da oldukça emniyetli bir sistemdir. Herhangi bir kaçak durumu ile karşılaşmamak ve güvenli şekilde doğalgaz kullanımını sağlayabilmek için uzman kişilere danışılması ve doğalgaz tesisatını profesyonellere bırakılması gerekir.

Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Doğalgazı konforlu ve güvenli bir şekilde kullanabilmek için doğalgaz tesisatı alanında uzmanlaşmış firmalar aracılığı ile yapılmaktadır.

Eve Dogalgaz Doseme Fiyatlari 2022
Eve Dogalgaz Doseme Fiyatlari 2022

Doğalgaz Tesisatı ilk aşaması: Proje aşaması

Doğalgaz tesisatının ilk aşaması olan proje aşaması şöyle gerçekleşir. İlk önce doğalgaz tesisatının yapılacağı nokta keşif ekipleri tarafından incelenmesi ve ilgili mühendis tarafından proje çizilmektedir. Daha sonra çizilen proje doğalgaz dağıtım şirketine gönderilmektedir. Şirket bu noktada hem denetleyici hem de dağıtıcı konumdadır.

İkinci aşama: Doğalgaz Tesisatının döşenmesi

Proje çizimleri tamamlandıktan sonra projeye uygun olarak doğalgaz tesisatının döşenmesi gerekir. Emniyetli olabilmesi için tesisat alanında uzman olan ve doğalgaz dağıtıcı firmanın yetki verdiği firmalar tarafından yapılması gerekir.

Doğalgaz tesisatlarında kullanılan başlıca materyaller şunlardır; doğalgaz boruları, doğalgaz dağıtım boruları, doğalgaz tesisatı ana vanası, manuel vanalar, basınç regülatörü, kolon ve iç tesisatlar, kombi sistemlerini çalıştıran malzemelerdir.

Doğalgaz tesisatlarında projeye uygun olarak döşendikten sonra doğalgaz dağıtım firmasının yetkilendirdiği tesisatçı firma mühendisinin çizdiği projenin onaylanması ile birlikte dağıtıcı firmadan randevu alınması gerekir. Dağıtıcı firmanın yetkili mühendisi ile ilgili yere giderek doğalgaz tesisatının projeye uygunluğu ve tesisatta kaçak olup olmadığını resmi prosedürlere uygunluğunu denetleyerek onaylaması ile süreç sona ermektedir. Resmi olarak doğalgaz kullanımına başlanır.

Doğalgaz Tesisatı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İlk önce güvenli bir şekilde doğalgaz kullanımına başlayabilmek için doğalgaz tesisatını bu alanda uzmanlaşmış profesyonel hizmet veren firmalara yaptırmanız gerekir. Başlıca dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Doğalgaz boru hattı ve boru erişimi kolay şekilde olması gerekir. Gerektiği takdirde kolayca müdahale edilebilecek durumda olması gerekir.
 • Bağlantı noktaları ketenle ve sızdırmazlık macunu ile kaplanmalıdır.
 • Çelik olarak yapılan gaz taşıyıcı boruları görünmektedir ve tehlike anlarda müdahalesi kolay bir şekilde döşenmiş olması gerekir.
 • Borular kelepçe vasıtası ile sabitlenmesi gerekir.
 • Boruların paslanmalara karşı korunaklı olmasına dikkat edilmesi gerekir.
 • Olası yangın durumlarına karşın doğalgaz tesisatının elektriğe uzaklığı hesap edilmesi gerekir.
 • Dağıtıcı firmaların yönetmeliğine uygun bir şekilde doğalgaz tesisatı döşenmesi gerekir.

Doğalgaz Tesisatının Fiyatı

Ortalama olarak doğalgaz tesisatlarının döşenmesi ve proje çizimleri 1.500 TL den başlanır. Fakat her dairenin planlanması farklılık gösterdiği için fiyatlarda yapılan kullanılan malzeme ve işçiliklere göre değişiklik gösterir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir