Musluktan Sıcak Su Az Akıyor Sebepleri ve Çözümü (Kesin Yöntem)

Sıcak musluğu açıyorsun ama bu tatmin edici su gelmiyor. Bulaşıkları çabucak yıkamak istiyorsunuz ama o lavaboyu doldurmak çok uzun zaman alıyor. Tanıdık geliyor mu? En sinir bozucu günlük tesisat sorunlarından birine hoş geldiniz: sıcak su az akıyor. Ancak, sıcak su sistemi iyi çalışıyor gibi görünüyorsa ve gerçek su hala sıcak buhar veriyorsa, düşük su basıncını teşhis etmek deneyim olmadan kolay değildir.

Bunun nedeni? Basit. Yanlış gitmiş olabilecek birden fazla, iki hatta beş şey var. Düşük sıcak su basıncınızın nedeni duş başlıklarında ve musluklarda birikinti ve tortu, su sızıntıları, tıkanmış filtreler, arızalı bir tavlama valfi veya başka bir şey olabilir. Tesisatınızdaki sorunları gidermenize yardımcı olmak için, düşük sıcak su basıncının başlıca nedenlerini ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sıcak Su Az Akıyor Sebepleri

Enkaz ve Tortu

Düşük sıcak su basıncınızı soğuk musluklardan gelen su basıncıyla karşılaştırdığınızdan emin olun. Aynı mı? Damlayan sadece sıcak su ise, sıcak su ünitenizi temizlemek ve yıkamak için bir tesisatçıya ihtiyacınız olabilir. Sıcak su deponuzdaki tortu ve kireç, depo yaşlandıkça ve paslandıkça birikebilir. Bu, zamanla tıkanmalara ve düşük sıcak su basıncına neden olabilir.

Duş Başlığı ve Musluklar

Tek bir çıkışa izole edilmiş düşük sıcak su basıncı durumları olduğunda, düzeltme son derece basit olabilir. Duşunuzdaki sıcak su basıncı düşük, ancak musluklardan iyi mi? Duş başlığının kendisinde bir tıkanıklık olabilir. Yakın zamanda taşındıysanız, duş başlığının aslında su tasarruflu olup olmadığını kontrol edin. Eskimiş musluklar düşük basınca neden olabilir. Düzeltme, musluk yıkayıcılarını değiştirmek veya tam musluk değişimi ile güncelleme yapmaktır.

Musluktan Sicak Su Az Akiyor Sebepleri
Musluktan Sicak Su Az Akiyor Sebepleri

Su Sızıntıları

Bir sızıntı kesinlikle düşük sıcak su basıncının daha korkunç bir nedenidir, ancak bunu teşhis etmek aslında oldukça kolaydır – sadece su sayacına gidin ve her musluk kapatılsa bile sayıların hala dönüp dönmediğine bakın. Sızıntının nedeninin gerçek sıcak su sistemi olup olmadığını kontrol edin. Sıcak su sistemi deposu sızdırıyor veya üniteye giden borularda birleşiyor olabilir. Bu durumda, su hasarını veya daha kötüsü – suyun elektrik kablolarına temas etmesini önlemek için acil durum tesisatçılarına başvurun.

Filtre

Bazı sıcak su sistemleri giriş ve çıkışta filtrelerle donatılmıştır. Zamanla daha fazla tortu toplarlar. En yaygın sıcak su sorunları arasında, değiştirilmesi veya temizlenmesi kolay olan tıkanmış bir filtre bulunur.

Temperleme Valfi

Sıcak su sisteminizin tavlama valfi, su sıcaklığının sizi yakacak kadar sıcak olmamasını sağlar, ancak ünitenizdeki filtre ve diğer birkaç valf gibi arıza yapabilir ve makul bir fiyata değiştirilebilir.

Borular

Başka ne engellenir? Borularınız yapar! Suçlular genellikle enkaz, pas, kalsiyum, tortu ve diğer tortulardır. Bazı tıkanmış borular, lavabo giderleri gibi kolay kendin yap yöntemleriyle giderilebilir.

Kurulum

Düşük sıcak su basıncınızın nedeni yanlış kurulum olabilir – bu soruna neden olabilecek yaygın bir hata, uyumsuz boru çapları veya boru tesisatında çok fazla bükülme olmasıdır.

Sıcak Su Sistemi

İnsan yapımı her şey gibi (ve hatta olmayan şeyler bile!), bazen sorun sadece yaşlılıktır. Sıcak su sisteminiz, düşük basınçta su gönderecek veya sızdıracak kadar bozulduysa, belki de sıcak su sistemini değiştirme zamanı gelmiştir. Üniteniz çok eski değilse, güvenilir yerel tesisatçılar tarafından yapılan bazı bakım, servis, blokaj açma veya sızıntı onarımlarına ihtiyacı olabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir