Doğalgaz Mühürü Nasıl Açılır?

Doğalgaz saatlerine mühür takılmasındaki tek neden gazın kesilmesidir. Gaz ancak doğalgaz faturası gecikmeye uğradığında veya ödenmediğinde kesilir. Bu tarz durumlarda mühürü açmamanız gerekir. Ne kullanıcı olarak sizler açmaya çalışın ne de başkasına açtırın. Çünkü bu davranışların parasal açıdan büyük cezası vardır. Kullanım sağlayayım derken cezaya maruz kalırsınız.

Onay alınmadan yapılan sayaç değişimleri ve kurumlar tarafından kapatılmış olan sayaçların onay alınmadan açılması durumunda kullanıcılar usulsüz ve kaçak doğalgaz kullanımı yapmış sayılır. Kaçak doğalgaz kullanımlarında %200, bu durumun tekrarı durumunda %300 ceza verilir. Usulsüz doğalgaz kullanımı yaşanırsa sayaç açma-kapama bedelinin 3 katı kadar ceza uygulanmaktadır.

Faturayı ödemediyseniz ve bu nedenle gazınız mühürlendiyse faturayı ödemek için bir çaba içerisinde olmanız gerekir. Aksi durumda büyük cezaları ödemek zorunda kalırsınız. Tabi cezalar da yapılan uygulamanın usulsüzlüğüne bağlı olarak değişmektedir.

Dogalgaz Muhuru Nasil Acilir
Dogalgaz Muhuru Nasil Acilir

Fırsatçılara Fırsat Vermeyin!

Doğalgaz faturalarını ödemede zorlananlar çoğu zaman kaçak kullanma konusunda fırsatçılar tarafından kolay ikna edilmektedir. Belirli bir bedel ödeyerek sayaçlar ile oynanılmakta ve tüketimi düşük tutması ile birlikte doğalgaz kesintisinden sonra yeniden açma gibi usulsüz yollar izlenmektedir. Ancak mühür kesilerek yapılan bu uygulama sayaç okuma görevlileri tarafından kolay bir şekilde tespit edilmektedir. Bu durumda da abonelere cezai işlemler başlatılmaktadır.

Doğalgaz saatleri üzerinde yer alan mühre müdahale edildiği zaman mührün kesilerek sökülmesi gerekmektedir. Sökülmüş olan mühür yeniden yerine takılmamaktadır. Mührün üzerinde kurum adı ve seri numarası yazar. Yeniden yerine yenisinin takılması mümkün değildir. Bu mühür de yalnızca bölgede bulunan gaz dağıtım şirketinin görevlilerinde yer almaktadır. Bazıları söktükleri mührün kesilen tellerini yapıştırmaktadır ve bu şekilde sayaca yerleştirir. Tabi bu durumlarda yine sayacı okumaya gelen görevliler tarafından kolaylıkla tespit edilir, bu durum sonrasında yine cezai uygulamalar uygulanır.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir