Duş Başlığı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duş başlıkları, ihtiyacınız olana kadar hiç düşünmediğiniz bir alettir. Sonra, bir tanesine ihtiyacınız olduğunda, su basıncı, boyutlandırma ve işlevsellikten oluşan gizli bir dünyanın içine düştüğünüzü fark edersiniz. Bizi bu korkutucu yeni dünyadaki tur rehberiniz olarak düşünün. Yeni bir duş başlığı seçerken, ilk olarak nelere bakmanız gerektiğini burada bulabilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Doğru Duş Başlığı Tipini Seçme

Bir duş başlığını “dirseğe” bağlayan bağlantı parçasının neredeyse her zaman aynı boyutta olacağı anlamına gelir. Duş başlığının duş dirseğinize takılması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Çok sayıda duş başlığı türü vardır. Aramanıza hangi çeşidi istediğinizi ve/veya hangisinin sizin duşunuzda en iyi şekilde çalışacağını bularak başlayın. İşte en yaygın duş başlığı türleri:

 • Duvara monte tek başlık: Genellikle doğrudan duş dirseğine takılan çanak şeklindeki basit başlık. Tek başlıklı duş başlığının ana avantajı basitliği ve esnekliğidir.
 • El tipi: Bu duş başlıkları duş dirseğine takılan bir hortuma bağlanır. Duş başlığının kendisi duvardaki bir tutucudan ayrılır. Bazı duş başlıkları hem el tipi hem de geleneksel başlıklar içerebilir.
 • Tavan: Bu başlıklar, duş dirseğine takılan uzun, “L” veya “P” şeklinde bir kola takılı olarak gelir. Kol, duş başlığını doğrudan duş alan kişinin üzerine konumlandırır.
Dus Basligi Secmek
Dus Basligi Secmek

Doğru Su Basıncının Seçilmesi

Farklı duş başlıkları etkili akış için farklı psi gerektirir. Evinizde seçtiğiniz başlık için yeterli su basıncı yoksa, su etkili olmak için yeterli güçte veya tutarlılıkta akmayacaktır. Çoğu duş başlığı 40 ila 60 psi arasında basınca ihtiyaç duyar. Evinizin su basıncını kontrol edin ve buna uygun bir duş başlığı satın alın. Ve unutmayın, eğer su basıncınız yeterince yüksek değilse, bunu iyileştirmek için aşağıdaki gibi adımları takip edebilirsiniz.

Doğru Püskürtme Modelinin Seçilmesi

Duş başlığı nozulları suyu farklı şekillerde ve yoğunlukta püskürtür. Çoğu duş başlığı, başlığın kendisinde kolayca ayarlayabileceğiniz birkaç farklı ayar içerir. Ne tür bir duşu tercih ettiğinizi bulmaya çalışın ve ardından bu püskürtme ayarını sunan bir başlık arayın. İşte bir duş başlığında bulabileceğiniz birkaç temel ayar:

 • Geniş: Genellikle varsayılan ayardır. Su her bir nozülden sürekli olarak aynı hız ve tutarlılıkta püskürür.
 • Hedefli: Sadece birkaç nozülden normalden daha sert su püskürtür.
 • Durulama: Suyu ıslatmak için merkezi nozullardan dışarı döker.
 • Titreşimli: Nozullardan dönüşümlü olarak su fışkırtır.

Doğru Görünüm ve Stili Seçmek

Unutmak kolaydır, ancak duş başlığının gerçekten nasıl göründüğünü sevmelisiniz! Banyonuzun dekoruna uygun bir yüzey seçtiğinizden emin olun. Şu anda kulağa çok önemli gelmeyebilir, ancak duş başlıkları bir süre dayanır; sonunda sahip olduğunuzu gerçekten sevebilirsiniz! Aradığınızı daraltmak için bu hususları kullanabilirseniz, seveceğiniz bir duş başlığına sahip olmanın o kadar da zor olmadığını görebilirsiniz.

Alışveriş İpuçları

Mevcut Duş Başlığınızı Test Edin

Yeni bir duş başlığının su tüketiminizi azaltıp azaltamayacağını merak ediyorsanız, eski modelinizin akış hızını ölçmenin hızlı bir yolu: Duş başlığının altına galonluk artışlarla işaretlenmiş bir kova yerleştirin, duşu su basıncında açın normalde kullanırsınız ve kovayı 1 galon işaretine kadar doldurmanın ne kadar sürdüğünü ölçer. 24 saniyeden azsa, düşük akışlı bir duş başlığıyla su tasarrufu yapabilirsiniz.

Yalnızca Fiyata Göre Alışveriş Yapmayın

Güçlü bir performans elde etmek için en yüksek doları harcamanız gerektiğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. En yüksek puan alan çok ayarlı duş başlığımızın maliyeti, ikinci sıradaki bitiricinin fiyatının çok altında.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir