Tuvalet Taşındaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Benzin istasyonları gibi umumi tuvaletleri ziyaret ederken klozette sarı lekeler görmek yaygındır. Bu tarz yerlerde sarı tuvalet lekeleri büyük olasılıkla ihmalin sonucudur. Ancak eve döndüğünüzde klozette inatçı sarı lekeler görmeniz ne anlama gelir? Düzenli temizlik yaparak tuvaletinizin bakımını düzgün yapmadığınız anlamına mı geliyor? Yoksa bu lekelere neden olan başka bir şey mi var?

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Klozetteki Sarı Lekeden Nasıl Kurtulur?

Beyaz Sirke ve Karbonat

Karbonat ve beyaz sirke, yaygın olarak kullanılan çevre dostu ev temizleyicileridir. Klozetinizi temizlemek için yapmanız gereken tek şey ikisi ile bir macun oluşturmak. İster idrar lekesi, ister sert su lekesi olsun, bu macun onu çıkaracak ve klozetinizdeki parlak beyazı geri getirecektir.

¼ fincan beyaz sirkeye ¼ fincan karbonat ekleyin ve bir macun oluşturmak için iyice karıştırın. Tuvalet fırçası veya eski bir diş fırçası ile macunu lekeye ekleyin (tuvaletin kuru olduğundan emin olun) ve iyice ovalayın.

Macunu sarı lekelere uyguladıktan sonra etki etmesi için yaklaşık 10 ila 30 dakika bekleyin. Ilık suya batırılmış bir bezle, macunu yüzeyden yıkayın. Leke kaldıysa işlemi tekrarlayın veya sonuçlardan memnunsanız tuvaleti sifonu çekin.

Tuvalet Sari Lekeler
Tuvalet Sari Lekeler

Limon Suyu ve Uçucu Yağlar

Limon suyu kalsiyum birikimini ve sarı idrar lekelerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Limon suyunun yüzeyleri beyazlattığı bilinir. Asidik özellikleri ile kalsiyum birikiminin ve sarı lekelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yine de biraz fırçalamaya ihtiyaç vardır.

En iyi sonucu elde etmek için, bir sprey şişesinde 10 – 15 damla uçucu yağ ile karıştırılmış 1 bardak limon suyu ekleyin. Çay ağacı, lavanta ve limon yağı gibi bazı uçucu yağlar da küf oluşumuna karşı iyi çalışır.

Tüm klozete püskürtebilirsiniz, ancak önce lekelere odaklandığınızdan emin olun. Ardından, kaseyi iyice fırçalamanız ve yaklaşık 15 dakika oturması için bırakmanız gerekecektir. Klozeti kontrol edin ve leke kalmamışsa sifonu çekin, aksi takdirde işlemi tekrarlayın.

Kola ve Karbonat

Coca-Cola, güçlü bir çözücü olan karbonik asit içerir. Karbonat ile birlikte ikisi bir leke önleyici bomba oluşturur! İlk olarak, kuru bir klozete iki yemek kaşığı karbonat eklemeniz gerekecek. Bundan sonra iki bardak kola ekleyerek kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesini beklemeniz gerekir. Beş dakika bekledikten sonra tuvalet fırçasını kullanın ve tuvaletteki sarı lekelerin her birini fırçalayın. Gerekirse durulayın ve tekrarlayın.

Ev yapımı tarifler sarı lekeler için uygun olmadığında, aşırı önlemler almanın zamanı geldi. Bu durumda kimyasal formüllü özel temizlik ürünleri kullanmanız gerekecektir. Ancak aynı anda farklı kimyasallar kullanmamaya dikkat edin. Kimyasallar karıştırıldığında bazen zehirli gazlar açığa çıkar, bu yüzden dikkatli olun!

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir