Suyumun Isınması Neden Çok Uzun Sürüyor?

Evinizde sıcak suya ihtiyaç duyduğunuzda beklemek istemezsiniz. Duşunuzun ısınması çok uzun sürüyorsa veya evinizin her yerinde yavaş sıcak su ile uğraşıyorsanız, sıcak su sorunlarınızı çözmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var!

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sıcak Su İçin Beklemeniz Gereken 5 Neden

 1. Mesafe: Sıcak su ısıtıcınız, sıcak suyun akmasını istediğiniz musluk veya duştan ne kadar uzakta olursa, suyun oraya ulaşması o kadar uzun sürer.
 2. Düşük hacim kısıtlayıcı: Duşunuz gibi armatürlere düşük hacimli bir kısıtlayıcı takılmış olabilir, bu da su dağıtımını geciktirebilir.
 3. Arızalı bir su ısıtıcısı: Yaklaşık 10 yaşında olan su ısıtıcıları hizmet ömürlerinin sonuna gelmiş veya yaklaşmış demektir. Bu, aniden arızalandıkları veya suyu ısıtmada daha az etkili oldukları anlamına gelebilir. Uzman bir tesisatçı su ısıtıcınızı kontrol edip onarabilir ve su ısıtıcısının değiştirilmesi için doğru zaman olup olmadığını belirleyebilir.
 4. Tortu birikmesi: Tortu, kalsiyum ve magnezyum gibi çözünmüş mineraller tankın dibine – tam olarak elektrikli ısıtma elemanının veya gaz brülörünün bulunduğu yere – çöktüğünde su ısıtıcınızda birikir. Kabuklu bir tortu tabakası ısı transferini engellediğinden, tank eskisi kadar hızlı sıcak su üretemez. Bir su ısıtıcı uzmanı, verimliliği ve performansı artırmaya yardımcı olmak için su ısıtıcınızı yıkayabilir ve tortuyu temizleyebilir.
 5. Cılız bir su ısıtıcı: Belki de birkaç yıl önce evinizde sadece iki kişi yaşarken bir su ısıtıcısı kurdunuz. O zamandan bu yana aileniz büyüdüyse, su ısıtıcınızdan başa çıkmak için tasarlandığından daha fazlasını talep ediyor olabilirsiniz. Daha büyük bir üniteye yükseltmek sorununuza çözüm olabilir.
Suyumun İsinmasi Neden Uzun Suruyor
Suyumun İsinmasi Neden Uzun Suruyor

Sıcak Suyun Geri Gelmesi Ne Kadar Sürer?

Tüm depolu su ısıtıcılarının belirli bir geri kazanım süresi vardır. Bu, tankın tükendikten sonra tekrar sıcak su sağlaması için geçen süredir. Geri kazanım süresi aşağıdaki faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir:

 • Tank boyutu: Daha büyük tankların geri kazanımı daha uzun sürer.
 • İlk saat derecesi: FHR ne kadar yüksekse, su ısıtıcısının kendini toparlaması o kadar az zaman alır.
 • Yakıt türü: Elektrikli su ısıtıcılarının yeniden ısınması gazlı modellere göre yaklaşık iki kat daha uzun sürer.
 • Sıcaklık artışı: Soğuk gelen suyun yeniden ısıtılması ılık suya göre daha uzun sürer.

Sonuç olarak, ortalama 80 galonluk bir gazlı su ısıtıcısının kendini toparlaması yaklaşık bir saat sürer. Burada özetlenen faktörler, su ısıtıcınızın geri kazanım süresinin bundan daha uzun veya daha kısa olup olmadığını belirler.

Sıcak Suyu Nasıl Daha Hızlı Elde Edebilirim?

Sıcak Su Devridaim Sistemi

Bir sıcak su devridaim sistemi, musluktan ısınmasını beklerken boşa harcanan su miktarını azaltabilir. Devridaim sistemi:

 • Suyu sıcak su ısıtıcısından istenen musluğa daha hızlı taşır
 • Kullanılmış suyu ısıtıcıya geri gönderir ve sıcak suyu musluklara yakın tutar
 • Bir zamanlayıcı veya termostat tarafından etkinleştirilir

Devridaim sistemi musluğunuzun yanına monte edilebilir ya da su ısıtıcınıza takılabilir. Su ısıtıcınıza takılan versiyon, sıcak suyun sirkülasyonunu sağlamak için bir pompa ve bir zamanlayıcı içerir.

Tanksız Su Isıtıcısı Kurun

Tanksız su ısıtıcısı, sürekli olarak isteğe bağlı sıcak su sağlamak için başka bir seçenektir. Sonsuz sıcak su kaynağı sunan tanksız su ısıtıcıları, suyu tutmak veya ısıtmak için tank kullanmaz. Bunun yerine, su anında ısınmak için bir ısıtma elemanının üzerinden geçer. Sonuç, sıcak suya anında erişim ve tankın kullanılmayan suyu ısıtmaması nedeniyle ısıtma maliyetlerinde azalmadır.

Tüm ev tipi tanksız su ısıtıcılarına ek olarak, kullanım noktası tanksız su ısıtıcı üniteleri de vardır. Bu daha küçük üniteler, tek tek musluklar için sıcak su çıkışına hitap eder ve bir lavabo dolabına veya dolaba monte edilebilir. Bunlar, bir su ısıtıcısının tüm eve hizmet verecek kapasiteye sahip olmadığı durumlarda iyi bir seçenektir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir