Sigorta Attı Düzelmiyor ve Yukarı Kalkmıyor Ne Yapmalıyım?

Yeni bir ev sahibiyseniz, mikrodalgayı açtığınızda ve tüm mutfağınız karardığında biraz kafanız karışabilir. Neyse ki, önemli bir şey değil çünkü muhtemelen sigorta atmıştır. Sigorta atması çok da önemli bir şey değildir, sadece devreye aşırı yüklediğiniz ve elektrik panonuzun kapanarak işini yaptığı anlamına gelir.

Elektrik panonuzu nasıl tamir edeceğinizi öğrenmek kolaydır, ancak tam olarak ne olduğunu, nedenini ve bundan nasıl kaçınabileceğinizi anlamak önemlidir. Bu yazıda tartışacağımız şey bu, böylece bir dahaki sefere atmış sigortanızı hızlı bir şekilde düzeltebilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sigorta Neden Atar?

Sigortanızın atmasının birkaç farklı nedeni vardır, en yaygın olanı aşırı yüklenmiş bir devredir. Evinizde, genellikle odaya bölünmüş belirli bir ışık ve cihaz alt bölümünü kontrol eden birkaç farklı elektrik devresi vardır. Aynı anda çalışan çok fazla şeye sahip olduğunuzda, devreye taşıyabileceğinden daha fazla elektrik yükü verirsiniz.

Bu nedenle, bir şeyi açtığınızda genellikle bir sigorta atar – geçemeyeceğiniz bir akım eşiğiniz vardır ve kesiciniz, sizi bir elektrik yangını başlatmanızı engellemek için bir savunma olarak oradadır. Bu nedenle, bir sigortayı patlatmak can sıkıcı olsa da, evinizi korumak için önemli bir iş yapıyor.

Sigorta Atti Duzelmiyor
Sigorta Atti Duzelmiyor

Elektrik Panonuzu Anlamak

Işıklar ve cihazlar kapandığında, gerçekten bir sigortayı mı attığınızı yoksa sadece kesiciyi mi attığınızı teşhis etmek için elektrik panelinizi bulmanız gerekecek. Eski evlerde hala sigorta kullanıyor olabilirsiniz. Bu durumda, yanmış sigortayı yenisiyle değiştirmeniz gerekecektir.

Artık çoğu ev, evinizdeki farklı devreleri kontrol eden bir anahtar paneli olan bir devre kesici tarafından kontrol ediliyor. Bir devreyi aşırı yüklediğinizde, kesici otomatik olarak kapanır ve bu yüzden her şey kapanır.

Yanmış Sigortayı Düzeltmek

Yanmış bir sigortayı düzeltmek inanılmaz derecede kolaydır. Bir sigorta kutunuz varsa, bir hırdavatçıya gitmeniz ve yeni sigortalar satın almanız gerekir, ancak bir devre kesici bunu yapar, böylece her şeyi tekrar açmak için gerçekten bir anahtarı çevirmeniz yeterlidir.

İlk olarak, kapanan cihazların ve ışıkların hepsinin fişten çekildiğinden emin olun, ardından yukarıda belirtilen yerleri kontrol ederek devre kesicinizi arayın. Bozuk bir sigorta sisli görünecek ve içerideki metal eriyebilir, bir devre kesici anahtarı ise kapalı konumda diğer anahtarların tersine çevrilecektir. Sigortayı değiştirin veya anahtarı tekrar çevirin ve ışıklarınızı ve cihazlarınızı birer birer açın. Devrelerinizi çok fazla yüklememeye dikkat edin yoksa bu işlemi defalarca tekrarlamanız gerekecek.

Atmış Sigortalar Nasıl Önlenir?

Evinizde sigortalar atmaya devam ederse, gelecekteki sorunları önlemek için bakmanız gereken birkaç şey var. 

Aşırı Yüklenmiş Devre

Aşırı yüklenmiş bir devre, bir sigortanın atmasının en yaygın nedenidir ve evinizde tamir edilmesi en kolay ev onarımlarından biridir. Bir devre aşırı yüklendiğinde, evinizdeki kabloların geri kalanını korumak ve bir evde yangını önlemek için bir güvenlik önlemi olarak devre kesici devreye girer.

Bir devreyi sürekli olarak aşırı yüklüyorsanız, devreyi aşırı yüklememek için yüksek talep gören bazı cihazları evin diğer odalarına taşımanız gerekebilir. Evinizin elektrik ihtiyacını karşılamak için ev devrelerinizi yükseltmeyi de düşünebilirsiniz.

Kısa Devre, Toprak Hatası ve Ark Hatası

Bu kablolama problemlerinin her biri evinizdeki kablo tesisatı ile ilgilidir ve bir sigortanın atmaya devam etmesi için daha ciddi sebeplerdir. Aynı sigortaları atmaya devam ettiğinizi ve yüksek enerjili çizim cihazlarını başka çıkışlara taşıdığınızı fark ederseniz, bu elektrik sorunlarını teşhis etmek ve düzeltmek için lisanslı bir profesyonelle iletişime geçmeniz en iyisidir.

Profesyonelleri Ne Zaman Arayacağınızı Bilin

Bir sigortayı attığınızda paniğe gerek yok çünkü artık birkaç hızlı adımda nasıl tamir edeceğinizi biliyorsunuz. Devam ederse ve devreyi aşırı yüklediğinizi düşünmüyorsanız, profesyonelleri aramak daha iyi olabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir