Kalorifer Peteği Nasıl Boyanır?

Bir ev dekor öğesini heyecan verici bir odak noktası haline getirmeniz hoş bir sürpriz olur. Kalorifer peteği boyasının nasıl kullanılacağını biliyorsanız, burada öğrenebilecekleriniz hoşunuza gidecek. O sihirli ev tasarımı dokunuşuna sahip olanlar, bir radyatörün odanın merkezinde olabileceğini kanıtlayacaktır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bir Radyatör Boyayabilir Misiniz?

Evet, bir radyatör boyayabilirsiniz. Radyatörler için en iyi boya ısıya dayanıklı metal boyadır. Başlamadan önce radyatörünüz hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekecek.

Dökme Demir

1800’lerde dökme demir radyatörler yaygındı. Bugün, neredeyse kalıntılar. Ancak, evinize stil katan antikalar gibi görünüyorlar. Radyatör olarak yavaş ısınırlar. Modern muadilleriyle karşılaştırıldığında, kullanımı kolay değil.

Radyatörler ağırdır, ancak aynı zamanda kırılgandırlar ve cam gibi kırılabilirler. Üç ayak boyunda bir radyatör olabilir. Ayrıca, bir dökme demir radyatörü yenilemek için en iyi zaman ilkbahar veya yaz aylarıdır.

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik radyatörler keskin görünür ve çok yönlüdür. İnsanlar paslanmaz çeliği tercih edecek çünkü paslanmazlar ve güvenilirler. Çelik radyatörlerin temizlenmesi gerekir. Ancak modern radyatörler arasında en popüler seçimdir.

Alüminyum

Alüminyum radyatörler harika. Hızlı ısıtabilir ve oda tutabilirler. Radyatörler, çelik radyatörlerden daha pahalıdır, bu da onları daha az popüler hale getirir. Radyatörler diğer tiplere göre daha fazla bakım gerektirir. Ayrıca onları çizmemek veya ezmemek için ekstra dikkatli olmanız gerekecektir.

Bakır ve Pirinç

Bakır ve pirinç radyatörler popülerdir. Onlar şimdiye kadarki ilk radyatörlerden biriydi. Bakır hızlı ısınır, bu nedenle kullanışlı ve verimlidir. Radyatörlerin raf ömrü uzun değildir.

Kalorifer Petegi Boyamak
Kalorifer Petegi Boyamak

Radyatör Nasıl Boyanır?

Radyatör boyamak kolaydır. Hazırlık çalışması gerektirir. İlk önce radyatörü temizlemeniz gerekir. Ardından, boyamak istemediğiniz yerleri bantla kapatın.

Adım 1: Boyanızı Seçin

Radyatörünüzü boyarken hem astar hem de boya önemlidir. Yağ bazlı bir aerosol astar seçmelisiniz. İç metal yüzeyler için yapılmışsa, yağ veya su bazlı boya seçebilirsiniz.

Her ikisi de paslanmaya ve ısıya dayanıklı olmalıdır. Ancak, bir renk seçmeden önce doğru boya türünü seçin.

Adım 2: Radyatörü Hazırlayın

Kontrol vanasını saat yönünde “kapalı” veya kapalı konuma çevirin. Radyatörü soğumaya bırakın. Kontrol vanasını ve radyatör boşaltma vanasını bantlayın. Bu alanları boyamak istemezsiniz. Ayrıca havalandırma deliklerini boyamayın. Böyle bir şeyi boyarken bant kullandığınızdan emin olun çünkü radyatör işlevsel olmadığı sürece üzerinin boyanmasını istemezsiniz.

Adım 3: Alanı Hazırlayın

Boyadan korumak için radyatörün arkasındaki duvarın etrafında maskeleme bandı kullanın. Zemini korumak için radyatörün altına ve etrafına birkaç damla bez yerleştirin. Kumaş plastikten daha iyi çalışır. Bir maske takın ve bir pencere açın. Aerosol astar toksik ve güçlüdür. Çalıştığınız odayı havalandırın. Vantilatörünüz varsa, dumanı azaltmak için onu açık bir pencereye doğrultun.

Adım 4: Radyatörü Zımparalayın

Radyatörü kaba zımpara kağıdı ile zımparalayın. Bu, biriken kalıntıları ve kiri temizleyecektir. Ardından ince zımpara kağıdı ile her şeyi gözden geçirin. Boyanın soyulduğunu fark ederseniz, yaptığınız şeyi durdurun. Boyayı kurşun için test etmeniz gerekir. Kurşun boya sağlığınızda ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, birkaç on yıldan daha eski boyaları test edin. Test için evde kitler alabilir veya numuneleri laboratuvara gönderebilirsiniz.

Adım 5: Radyatörü Temizleyin

Radyatörü temizlemek için çok az nemli bir bez alın ve silin. Bu öncelikle zımpara tozundan kurtulmak içindir Ardından radyatörü tamamen kurumaya bırakın. Ancak o zaman radyatörü astarlamaya ve boyamaya başlayabilirsiniz.

Adım 6: Astarlı Boya Sprey

Astarı radyatörden bir adım uzakta tutun ve her şeyin üzerine eşit bir kat püskürtün. Yakından olmadıkça nadiren görülse bile en azından görünen her şeyi ve radyatörün arkasının üstünü astarlayın.

Adım 7: Boya Radyatörü

Radyatörü astarladığınız gibi boyayın. En iyi sonuçlar için, radyatörü aşamalı olarak boyamalısınız – cihazın ön yüzüne geçmeden önce kenarları boyamalısınız.

Adım 8: Bitirin

Bezi dikkatlice katlayarak geride kalan tüm bantları çıkarın. Sonra kuruduktan sonra yarım gün daha bekleyebilir ve ardından ısıyı tekrar radyatöre açabilirsiniz. Radyatörünüzü boyamayı bitirdikten sonra kullanmaya başlamadan önce 24 saat bekleyin. Ayrıca radyatörün bir hafta boyunca kokmasını bekleyebilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir