Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor: Tamir Edilebilir mi?

Çamaşır makinesi, icat edildiği 1937 yılından bu yana günlük hayatı çok daha kolay hale getirmiştir. Tasarımlar, özellikler ve kullanım, temizleme gücünü ve rahatlığı artırmak için gelişti, ancak çamaşır makineniz sıkma yapmadığında, bu büyük bir sorun yaratabilir.

Paniğe kapılmadan önce, cihazınızın dönmeyi durdurmasının birçok nedeni vardır. Giysilerinizin sırılsıklam çıktığını, tam yüklerin olması gerektiği kadar temiz olmadığını, makinenizden küf kokusu geldiğini veya sıkma döngüsünün çalıştığını duymadığınızı fark ettiyseniz, sorunu gidermenin zamanı gelmiş demektir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bir Çamaşır Makinesinin Sıkma Yapmamasının Yaygın Nedenleri Nelerdir?

“Çamaşır makinem neden dönmüyor” diye internette arama yapmanıza neden olabilecek birkaç şey vardır ve bunların hepsi mekanik değildir. Sorunu birkaç basit adımla veya küçük bir parça değişimiyle çözmeniz mümkündür. Bu olası sorunlara göz atın.

Çamaşır Makinesi Dolu

Makinenize çok fazla giysi koyarsanız veya aşırı yüklerseniz, cihazınızın ağırlık sınırını aşabilirsiniz. Bu durum makineyi zorlayabilir ve çamaşır makinesini hasardan korumak için sıkma döngüsünü tamamen kapatabilir. Bazı giysileri çıkarın ve makineyi yeniden başlatın.

Camasir Makinesi Sikma Yapmiyor Sorunu
Camasir Makinesi Sikma Yapmiyor Sorunu

Çamaşır Makinesi Yanlış Dengelenmiş

Bazen giysileri çamaşır makinesine eşit olarak dağıtamayabilirsiniz. Tüm kotları bir tarafa koyarsanız veya bir yüke çok fazla emici kazak koyarsanız, tambur dengesizleşecektir. Bu durum makinede büyük sallanmalara ve titreşime yol açabilir. Yıkayıcı düz değilse, düzgün bir şekilde dönmekte de sorun yaşayacak ve ıslak giysi yığınına neden olacaktır. Yükü daha az giysi ile dengelemeyi veya yerlerini değiştirmeyi deneyin. Ayrıca makinenin üstüne bir terazi koyun ve gerekirse ayakları ayarlayın.

Kapak Anahtarı Bozuk

Kapak anahtarı, kapağın doğru şekilde kapatıldığını algılar. Bu güvenlik özelliği, kapak açıksa yıkayıcının dönmesini durdurur. Kapağın kapalı olduğunu ancak yine de dönmediğini görüyorsanız, anahtarın temas edip etmediğini veya yerinden bükülmüş olup olmadığını kontrol edin. Tekrar yerine bükmeniz mümkün olabilir. Hala çalışmıyorsa, anahtarın değiştirilmesi gerekebilir.

Motor Hasarlı

Sıkma döngünüz sadece birkaç saniye sonra duruyorsa, sorun tahrik motorunuzda olabilir. Makinenin suyla dolduğu ve hatta çalkalandığı, ancak küvetin dönmediği ve boşalmadığı döngü ortası sorunları olabilir. Motor bir profesyonel tarafından değiştirilmelidir.

Kayış Arızalı

Tahrik kayışı, yıkayıcının arkasındaki bir kasnak sistemine bağlıdır ve tamburun dönmesine yardımcı olur. Kayış koparsa veya düşerse, makine düzgün çalışmaz. Yıkayıcının arkasını çıkararak kayışı kontrol edebilirsiniz. Aşınmış veya kopmuşsa kendiniz değiştirebilirsiniz.

Tahliye Sistemi Tıkalı veya Hasarlı

Tahliye sistemi, sıkma döngüsünün ayrılmaz bir parçasıdır ve hortum tıkanmış veya bükülmüşse, çamaşır makinesi tahliye olmaz veya sıkma yapmaz. Hortumu makinenin arkasından ayırarak ve herhangi bir tıkanıklığı gidermek için bir tahliye yılanı kullanarak kontrol edebilirsiniz. İpucu: Çamaşır makinesinin fişinin çekili olduğundan ve dışarı sızan suyu tutmak için altında bir kova bulundurduğunuzdan emin olun.

Çamaşır Makinesinin Yaşı

Özellikle söz konusu cihazlarınızın yaşı olduğunda zamanın ne kadar hızlı geçtiğine inanmak zor. Birkaç yıl boyunca güvenilir ve sorunsuz olduklarında, sonsuza kadar dayanacaklarına inanmak kolaydır. Ancak, çamaşır makineniz 10 yaşına yaklaştıysa veya 10 yaşın üzerindeyse, bazı sorunları fark etmeye başlayabilirsiniz. Aşınma ve yıpranmanın bariz belirtileri arasında gürültülü bir makine ve su sızıntıları yer alır. Yıllarca aşırı yüklenme nedeniyle contalar ve diğer bileşenler bozulmaya başlar. Sıkma döngüsü aralıklı olarak çalışabilir veya tamamen durabilir. Cihazı yeni bir modelle değiştirmek en iyi hareket tarzıdır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir