Çamaşır Makinası Kapak Açılmıyor Çözümü

Çamaşır makinesi kapak, bir döngü sırasında giysileri, suyu ve deterjanı içeride tutmak için tasarlanmıştır. Bir kilitleme mekanizmasına, contaya sahiptirler ve kapak açıp açamayacağınızı belirleyen dahili sensörlere bağlıdırlar. Bu bileşenlerden herhangi biri olması gerektiği gibi çalışmazsa ünite kapısı sıkışacaktır. Sorunu çözmek için bir çamaşır makinesi servisine ihtiyacınız olabilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Makine Kapınızın Açılmamasının Nedenleri

Modern çamaşır makineleri, özellikle önden yüklemeli üniteler, karmaşık bir kilitleme mekanizmasına sahiptir. Bir kapak ancak dahili basınç sensörü makinede su olmadığından memnunsa açılacaktır. Çamaşır makinenizin kapağı açılmıyorsa bunun bazı yaygın nedenleri vardır:

 • Su Tahliye Edilmedi – Tahliye sorunları genellikle kapak sıkışmalarına neden olur. Küvette su olup olmadığını görmek için pencereden bakın ve bir şey fark etmezseniz kapıyı zorla açmaya çalışmayın.
 • Kırık Kol – Gevşek ve sallantılı hissedilip hissedilmediğini görmek için kolu kontrol edin. Kırık bir kol, kapınızın kilitleme mekanizmasını serbest bırakamaz, bu da erişim sağlamak için onu baypas etmeniz gerektiği anlamına gelir.
 • Termal Kilit Sorunları – Termal kilitler, bir yıkama döngüsünden sonra birkaç dakika devrede kalır. Bu sistem ısıya tepki verir ve soğuması biraz zaman alır. Tutma bölgesine elinizle hafifçe vurarak tutuşunu gevşetmek mümkündür.

Tüm kilitleme mekanizmasının hasar görmesi durumunda da sorun yaşayabilirsiniz. Makinenizin kapağı birkaç dakika sonra açılmazsa, onarımı için bir profesyonel çağırın.

Camasir Makinasi Kapak Acilmiyor
Camasir Makinasi Kapak Acilmiyor

Çamaşır Makinesi Tamiri

Yardım için bir profesyonel çağırmadan önce uygulayabileceğiniz birkaç basit düzeltme olduğundan, sıkışan kapılarla karşılaştığınızda paniğe kapılmayın. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamanın en iyi yolu düzenli olarak çamaşır makinesi servisi almaktır. İşte bazı çözümlere bir göz atın:

 • Tıkanmış olmadıklarından emin olmak için makinenizin kanallarını kontrol edin.
 • Filtreyi iyice temizleyin ve makinenize geri yerleştirin.
 • Tahliye borusunu yer tahliyesinden ayırın ve bir kovaya yerleştirin.
 • Su akışını engelleyen herhangi bir kalıntı olmadığından emin olmak için tüm tahliye vanalarını dikkatlice kontrol edin.

Makineniz hala düzgün bir şekilde tahliye etmeyi reddediyorsa bir onarım teknisyenini arayın. Etkili çözümler önermeden önce cihazı dikkatlice inceleyeceklerdir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir